Jakie właściwości kosmetyczne ma olejek z mięty pieprzowej?

Mięta pieprzowa to ziele znane już w najdawniejszych czasach. W starożytności używana w celach leczniczych. Dzisiaj najwięcej korzyści czerpiemy z pozyskiwanego z liści mięty olejku eterycznego. Ma on przede wszystkim właściwości kosmetyczne, które jako naturalny dodatek, wykorzystywane są w produkcji wielu kosmetyków.

Olejek pozyskiwany jest w wyniku destylacji świeżego ziela z parą wodną. Mięta to roślina wieloletnia hodowana na całym świecie, pod postacią różnych gatunków. W Polsce najczęściej spotykamy mięte pieprzową, z której wytwarzany jest najwyższej jakości olejek eteryczny. Olejek z mięty pieprzowej to ciecz o intensywnym i charakterystycznym zapachu mentolu. Wykorzystywany jest w przemyśle farmaceutycznym (do inhalacji, różnego rodzaju płukanek), w przemyśle spożywczym (gumy do żucia, pastylki do ssania), jak również przemyśle kosmetycznym (pasty do zębów, płyny do płukania jamy ustnej, żele i kremy) oraz przez koncerny tytoniowe, które używają mentolu do aromatyzowania papierosów.

Jakie właściwości ma olejek miętowy?

Dzięki zawartemu w olejku mentolowi bardzo często stosowany jest w olejkach do ciała, które mają za zadanie chłodzić ciało i dać uczucie orzeźwienia. Zwłaszcza w upalne dni, polecamy olejek do ciała orzeźwiający Kej, który nada uczucie odświeżenia oraz przyjemnego chłodu. Olejek miętowy ma właściwości ujędrniające, dlatego nasz olejek orzeźwi ciało, a dodatkowo nawilży je i ujędrni. Olejek mięty pieprzowej często jest dodatkiem do kosmetyków o właściwościach antycellulitowych.

Jak stosować olejek miętowy na twarz?

Olejek miętowy stosowany na twarz działa oczyszczająco. Polecany jest szczególnie dla osób o skórze tłustej i problematycznej. Jako dodatek do parówek na twarz, oczyszcza dogłębnie pory, usuwa niedoskonałości i poprawia ogólny wygląd skóry. Zawarty w olejku eterycznym mentol wpływa pozytywnie na pozbawioną blasku skórę, rozświetlając ją, i jednocześnie kontroluje wydzielanie sebum. Olejek mięty zwęża naczynia krwionośne, jednak przy dłuższym stosowaniu na cerze delikatnej może uczulać. Należy zatem pamiętać, aby nie stosować go przez długi czas i zachować przerwy pomiędzy kuracjami z tym samym olejkiem.

Olejek z mięty pieprzowej możesz dodawać do różnych kosmetyków: maseczki na bazie glinki, kremy do cery przetłuszczającej się, balsamy ujędrniające. Za każdym razem olejek wzbogaci skład kosmetyków i ich działanie.

Jak pielęgnować przetłuszczające się włosy?

Olejek z mięty pieprzowej doskonale nadaje się do pielęgnacji włosów przetłuszczających się i osłabionych. Kosmetyki z dodatkiem olejku nadają włosom objętości oraz blasku, wzmacniają je, a dodatkowo niwelują łupież. Olejek ten jest też częstym składnikiem szamponów i odżywek do włosów. Dzięki zawartości mentolu, który usuwa nadmierne gromadzenie się sebum (pamiętaj, skóra głowy jest tak samo wrażliwa, jak skóra na twarzy), dzięki czemu włosy na dłużej zachowują świeżość. Olejek doskonale oczyści skórę głowy oraz włosy i zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu się.

Możesz przygotować domową płukankę do włosów z dodatkiem olejku miętowego.

Potrzebujesz:

  • 100 ml przegotowanej wody
  • 5 kropli olejku

Wymieszaj wodę i olejek, nanieś na całą długość włosów i wmasuj dokładnie w skórę głowy. Następnie umyj włosy jak zwykle. Efekt wzmocnionych, odświeżonych i pełnych blasku włosów widoczny będzie już po pierwszym razie.

W połączeniu z olejem jojoba i olejkiem rozmarynowym stanowi świetną mieszankę wzmacniającą dla włosów.

Jak walczyć z nieprzyjemnym zapachem stóp?

Olejek z mięty pieprzowej jest również składnikiem preparatów stosowanych do stóp – kremów, sprayów, które mają na celu odświeżyć stopy lub zniwelować nieprzyjemny zapach. Możesz również w domu moczyć stopy z dodatkiem olejku miętowego i lawendowego. Olejek lawendowy nawilży skórę stóp, a olejek z mięty pieprzowej odświeży stopy. Poczujesz ulgę zmęczonych nóg, a dodatkowo stopy nie będą się zbytnio pociły.

 

Olejek z mięty pieprzowej ma również właściwości odświeżające, można go używać z wodą do spryskiwacza jako preparat dezynfekujący. Gdy wrócimy np. z wakacji i w domu panuje zaduch, proponujemy zapalić kominek zapachowy z dodatkiem olejku miętowego. Olejek dobrze komponuje się z olejkiem lawendowym, rozmarynowym, majerankowym, eukaliptusowym i olejkami cytrusowymi.

A Ty, w jaki sposób wykorzystujesz olejek z mięty pieprzowej? Podziel się z nami swoim doświadczeniem!

Przejdź do sklepu

Zachęcamy do odwiedzania naszego fanpage’a na Facebooku – bądź na bieżąco z promocjami w internetowym sklepie KEJ!