Hydrolat | Woda kwiatowa do twarzy, ciała i włosów

Hydrolat to niepozorny kosmetyk, który może wywołać prawdziwą rewolucję w Twojej pielęgnacji! Jeśli jeszcze nie znasz zastosowań wód kwiatowych, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Hydrolat a woda kwiatowa

Jak powstaje hydrolat?

Wody kwiatowe to produkty uboczne procesu destylacji parowej, w której uzyskiwane są olejki eteryczne. Nie oznacza to jednak, że są mało wartościowe – wręcz przeciwnie!

W trakcie destylacji surowca z parą wodną, część substancji odparowuje z materiału roślinnego i zostaje rozpuszczona w parze, którą następnie skrapla się, tworząc hydrolat.

Hydrolat zawiera niewielką ilość olejku eterycznego a także substancje, które nie zostały zawarte w docelowym produkcie destylacji.

Jak zrobić hydrolat w domu?

W sieci znajdziemy mnóstwo pomysłów na domowe hydrolaty sporządzane np. w kawiarce. Jeśli masz ochotę, oczywiście możesz spróbować stworzyć swoją własną wodę kwiatową, aczkolwiek proces przeprowadzony w domowych warunkach będzie mało wydajny. Istnieje także duże ryzyko, że materiały i przyrządy, z których będziesz korzystać, nie są dostatecznie sterylne.

Hydrolat sporządzony w domu koniecznie przechowuj w lodówce i zużyj tak szybko, jak to możliwe.

Jak używać hydrolatu?

Wody kwiatowe mają wiele zastosowań – nie tylko kosmetycznych! Jako produkty 100% naturalne i pochodzące z roślin, są odpowiednie dla wegan oraz posiadaczy nawet szczególnie wrażliwej skóry. Oczywiście przed użyciem każdego nowego produktu warto wykonać próbę uczuleniową!

Hydrolat w pielęgnacji cery

Hydrolat do twarzy

Podstawowe zastosowanie wody kwiatowej to po prostu nanoszenie jej na twarz. Można to zrobić w różnych celach i na kilka różnych sposobów!

Hydrolat zamiast toniku

Wody kwiatowe mają pH zbliżone do wartości pH skóry, dlatego mogą wyprzeć klasyczne toniki z Twojej pielęgnacji. Po prostu spryskaj oczyszczoną twarz hydrolatem i delikatnie wklep opuszkami palców!

Hydrolat jako setting spray – mgiełka scalająca i odświeżająca makijaż

Po skończonym makijażu Twoja cery wygląda sucho, puder i podkład jest mocno widoczny, a pory skóry bardzo się odznaczają? Nanieść obfitą hydrolatową mgiełkę, aby scalić makijaż i odświeżyć go!

Pamiętaj, by nie dotykać twarzy dopóki woda kwiatowa nie odparuje. W przeciwnym razie możesz uszkodzić nałożony właśnie makijaż. Dobierz produkt odpowiednio do typu swojej skóry, by efekty były jeszcze lepsze!

Ten trick możesz wykonywać w trakcie dnia wielokrotnie – zawsze wtedy, gdy poczujesz potrzebę dodatkowego odświeżenia lub nawilżenia. W lecie doskonale sprawdzi się orzeźwiająca mgiełka z zimnego hydrolatu.

Hydrolat jako półprodukt kosmetyczny

Wodę kwiatową z powodzeniem możesz potraktować jako fazę wodną robionych w domu kosmetyków. Możesz więc wykorzystać swój ulubiony hydrolat w recepturach na sera, kremy czy maseczki.

Z pomocą hydrolatu możesz np. rozrobić algową maseczkę. W przypadku maseczek z glinki przyda się nie tylko do rozpuszczenia proszku, ale także do spryskiwania twarzy w trakcie zabiegu.

Makijaż mineralny z użyciem hydrolatu

Jeśli jesteś fanką mineralnych podkładów, hydrolat w mgiełce jest absolutnym must-have w Twojej kosmetyczce!

Przed aplikacją mineralnego podkładu spryskaj pędzel lub gąbeczkę ulubioną wodą roślinną. Ułatwi to rozprowadzanie makijażu oraz sprawi, że będzie on wyglądał bardziej naturalnie. Hydrolatu użyj ponownie na sam koniec, aby nadać makijażowi lekkości i jeszcze lepiej wtopić go w skórę.

Hydrolat do ciała

Wody kwiatowe możesz także używać w pielęgnacji całego ciała. Oto kilka naszych pomysłów!

Łagodzenie podrażnień po goleniu

Po skończonej depilacji, spryskaj obficie ciało hydrolatem lawendowym, różanym lub oczarowym. Złagodzą one podrażnienia oraz zapobiegną rozwojowi bakterii, które odpowiadają za powstawanie bolesnych krostek w okolicach mieszków włosowych.

Szybkie nawilżenie na plaży

Słona woda to dla wrażliwej skóry prawdziwe wyzwanie. Jeśli odczuwasz dyskomfort po wyjściu z morza, obficie spryskaj ciało ulubioną wodą kwiatową i dopiero później zaaplikuj balsam z SPF. Hydrolat pomoże ukoić skórę podrażnioną działaniem soli, doda ekstra dawkę nawilżenia i ułatwi rozprowadzanie kremu przeciwsłonecznego.

Woda kwiatowa na ciało i włosy

Hydrolat na włosy

Wody kwiatowe z powodzeniem możesz stosować w pielęgnacji włosów. Dodatkowa porcja nawilżenia i piękny, kwiatowy zapach? Proszę bardzo!

Mgiełka nawilżająca przed zabiegiem olejowania włosów

Jeśli marzysz o długich, lśniących i gładkich włosach, koniecznie wypróbuj olejowanie na hydrolat. To bardzo prosty i szybki zabieg, którego efekty mogą Cię zaskoczyć!

Po prostu spryskaj obficie włosy wybranym hydrolatem, a następnie nałóż odpowiedni olej. Więcej na temat olejowania włosów znajdziesz w artykule: Olejowanie włosów.

Mgiełka do stylizacji fal i loków

Jeśli jesteś posiadaczką kręconych lub falowanych włosów, zaproś hydrolaty do swojej codziennej stylizacji. Możesz nim spryskać włosy przed nałożeniem żelu, żeby je zwilżyć i dodatkowo odżywić. Następnie wpracuj w pukle stylizator i użyj suszarki z dyfuzorem lub pozostaw włosy do naturalnego wysuszenia. Skręt będzie pięknie zdefiniowany, a pasma miękkie i błyszczące.

Hydrolatu możesz także użyć jako tzw. reanimatora. Jeśli chcesz dodać życia oklapniętym lokom, zastosuj ten prosty trick!

Pochyl głowę i spryskaj włosy od wysokości ucha w dół. Powinny być wilgotne, ale nie mokre. Nanieś na dłoń odrobinę żelu lub odżywki bez spłukiwania i wgniataj w pasma. Twoja fryzura zyska nowej objętości, a skręt będzie wyraźniejszy.

Wcierka do skóry głowy

Wodę kwiatową możesz potraktować także jako wcierkę do skóry głowy. W zależności od problemu, z jakim się borykasz, wybierz odpowiedni hydrolat.

Jeśli skóra Twojej głowy jest sucha, zmagasz się z suchym łupieżem, a włosy nie mają tendencji do nadmiernego przetłuszczania się, użyj wcierki nawilżającej. Po myciu włosów spryskaj skalp hydrolatem różanym lub lawendowym.

W przypadku włosów przetłuszczających się, rewelacyjnie sprawdzi się wcieranie hydrolatu z mięty pieprzowej lub z oczaru wirgilijskiego.

Jak dobrać hydrolat do mojej cery?

Hydrolat, podobnie jak inne kosmetyki, dobieramy w zależności od potrzeb skóry. Skorzystaj z naszej małej ściągi, aby znaleźć wodę kwiatową idealną dla Ciebie!

Jaki hydrolat wybrać?

Zapraszamy do naszego sklepu, gdzie znajdziesz najwyższej jakości wody kwiatowe! 🙂 Po prostu kliknij w poniższy banner i wybierz hydrolat najbardziej odpowiedni do Twoich potrzeb.