Kategorie
OLEJKI ZAPACHOWE
Wyświetlanie wszystkich wyników: 3
Olejki zapachowe – zastosowanie
Olejki zapachowe posiadają przede wszystkim właściwości aromatyczne. Ich wyjątkowy zapach pozwala stworzyć unikatową woń w pomieszczeniach. Dobrze dobrana kompozycja wpływa korzystnie na atmosferę panującą w domu. W tym celu doskonale sprawdzają się dyfuzory oraz kominki zapachowe. Wybór odpowiedniego dyfuzora pozwoli rozprowadzić zapach w całym pomieszczeniu, natomiast kominek ceramiczny sprawia, że stopniowo uwalniane cząsteczki olejku zapewnią długotrwały efekt aromatyzacji. Dodawanie paru kropel olejku zapachowego do preparatów myjących stosowanych do utrzymania czystości, pozwoli wzbogacić produkt o dodatkowy zapach oraz przedłuży jego uwalnianie się do powietrza. Ta zasada doskonale sprawdza się w przypadku produktów stosowanych do mycia podłóg – olejek zapachowy pozostawia intensywny zapach odczuwalny nawet przez parę dni. Podobne działanie występuje w przypadku dodawania olejku zapachowego do środków przeznaczonych do prania odzieży.
Olejki zapachowe do świec
Do przygotowania własnoręcznie robionej świecy są potrzebne: wosk w płatkach, knot lub kawałek sznurka, wybrane olejki zapachowe, szklany słoik, bądź też inne, dowolne szklane naczynie, naczynie, w którym będzie można podgrzać wosk, garnek oraz dodatki dekoracyjne – nie są one konieczne, lecz pozwolą wzbogacić wygląd świecy. Doskonałym sposobem na domowy recykling jest użycie resztek niewykorzystanych świec. Samo wykonanie rozpoczyna się od podgrzania wosku. W tym celu, do wcześniej, przygotowanej miski wsypujemy pokruszone płatki. Następnie nakładamy naczynie na znajdujący się na rozpalonym palniku garnek z wodą. Dodajemy wybrany olejek eteryczny. Mieszamy do momentu całkowitego rozpuszczenia się substancji. Należy pamiętać, że optymalna temperatura topienia nie powinna przekraczać 60°C. Na dnie szklanego naczynia, niewielką ilością wosku zalewamy knot – czekamy do zaschnięcia. Końcówkę knota trzymamy w pozycji pionowej wlewając resztę rozpuszczonego produktu. Przed całkowitym zastygnięciem dodajemy dodatki dekoracyjne.
Olejki zapachowe do domu
Chemiczne środki czystości mogą wpływać negatywnie na nasze zdrowie, wywoływać reakcje alergiczne oraz podrażnienia, dodatkowo działają negatywnie na środowisko. Alternatywą dla silnych detergentów są naturalne substancje, które pozwalają na skutecznie pozbycie się zanieczyszczeń w domu. Do przygotowania większości potrzebnych do umycia pomieszczeń w domu preparatów potrzebne są: naturalne olejki zapachowe, naturalne olejki eteryczne, soda oczyszczona, soda kalcynowana, mydło marsylskie, ocet spirytusowy, woda utleniona oraz boraks. Zestawienie tych produktów pozwoli stworzyć konfigurację środków o zróżnicowanym przeznaczeniu. Do wykonania domowego proszku do prania potrzebne są: ½ szklanki sody kalcynowanej, ½ szklanki boraksu, szklanka rozdrobnionego mydła marsylskiego oraz ulubiony olejek zapachowy. Wszystkie składniki należy ze sobą dokładnie wymieszać. Termin przechowywania tak przygotowanego proszku nie powinien przekraczać dwóch miesięcy. Do wykonania środku czyszczącego toaletę wystarczą: ocet spirytusowy, soda oczyszczona oraz olejek zapachowy. Po wymieszaniu ciekłych substancji należy spryskać nimi toaletę, po czym dokładnie posypać wszystkie jej ściany sodą, jeszcze raz spryskać i odczekać do momentu aż preparat przestanie się pienić.
Jak powstaje zapach?
Odczuwanie zmysłów niezaprzeczalnie pozwala określać nam rzeczywistość. To właśnie dzięki nim poznajemy świat, czerpiemy przyjemności, doświadczamy. Jednym z nich jest zapach. Zmysł węchu bierze udział w wielu procesach życiowych człowieka. Intensywność oraz jasność rozpoznawania jest uzależniona od wielu czynników i może różnic się znacząco w różnych okresach życia. Sam proces docierania informacji jaką niesie ze sobą określanie/rozpoznawanie zapachów rozpoczyna się od nabłonka węchowego, do którego docierają lotne substancje zapachowe. Reakcje biochemiczne generują powstawanie impulsów elektrycznych. Zakodowana informacja w postaci wcześniej wspomnianych impulsów dociera do kory węchowej, która znajduje się w bliskim położeniu nosa – informacja ta jest o tyle istotna, że dzięki takiemu układowi organizm człowieka jest w stanie w bardzo szybki sposób rozkodować informacje jaką jest odczuwany zapach.
Olejek eteryczny, a olejek zapachowy
Określenie „olejek zapachowy” bardzo często używany jest w przypadku wszystkich olejków. Dzieje się tak za sprawą ich aromatycznych właściwości. Jest to jednak określenie nieprecyzyjne – błędne. Czym zatem różni się olejek eteryczny od olejku zapachowego? Najbardziej znaczącą różnicą jest ich pochodzenie. Naturalne olejki eteryczne, jak sama nazwa wskazuje mają naturalne pochodzenie, olejki zapachowe natomiast są pochodzenia syntetycznego. Jest to bardzo istotna różnica ponieważ wpływa ona na ich podstawowe zastosowanie. Olejki eteryczne pozyskiwane są z różnych części roślin takich jak: liście, kwiaty, łodygi czy też pestki. Do procesu ich wytwarzania wykorzystywana jest metoda destylacji z parą wodną. Ze względu na swój bogaty skład posiadają szereg właściwości dobroczynnych wpływających korzystnie na poprawę kondycji organizmu. Olejki zapachowe natomiast stworzone są z syntetycznych substancji zapachowych, bądź też z mieszanin syntetycznych związków z substancjami pochodzenia naturalnego. Posiadają one wyłącznie właściwości aromatyczne. Doskonale sprawdzą się w użyciu wraz z dyfuzorem oraz kominkiem zapachowym.