Kategorie
OLEJE KOSMETYCZNE
Wyświetlanie wszystkich wyników: 4
Oleje kosmetyczne do twarzy
Oleje kosmetyczne do twarzy to nie tylko dodatek do kremów. Stosowane bezpośrednio na wilgotną skórę doskonale sprawdzają się jako bazowy produkt do demakijażu. Dokładnie oczyszczają oraz intensywnie nawilżają. Najlepiej sprawdzą się oleje tłoczone na zimno, które są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe. Powinny być one przechowywane w butelkach z ciemnego szkła, które ograniczają przedostawanie się promieni słonecznych do środka opakowania. Dodatkowo zapobiegają spadkom temperatury, aby uniknąć utleniania kwasów tłuszczowych w nich zawartych. Organiczne oleje kosmetyczne należy dobierać odpowiednio do typu cery. Źle dopasowane mogą negatywnie wpłynąć na jej kondycje. Olej jojoba – posiada właściwości nawilżające, zawiera niezbędne kwasy tłuszczowe oraz witaminy E. Składem przypomina sebum, dlatego jest dobrze przyswajalny. Łatwo się wchłania, nie pozostawia tłustych plam, jest całkowicie bezpieczny. Skutecznie zapobiega powstawaniu rozstępów, chroni skórę przed czynnikami środowiskowymi, utrzymuje naturalne nawilżenie. Przeznaczony do każdego typu cery. Olej z wiesiołka –bogaty w kwasy omega-6 oraz omega-3. Polecany dla osób z suchą, zniszczoną i wrażliwą skórą. Olej arganowy – bogaty w przeciwutleniacze, witaminy, kwasy tłuszczowe, fenole i karoteny. Opóźnia procesy starzenia, nawilża, ujędrnia i poprawia elastyczność skóry. Polecany do cery wrażliwej i trądzikowej oraz dojrzałej.
Jakie oleje kosmetyczne można mieszać ze sobą?
Organiczne oleje kosmetyczne to bezpieczne produkty, które możemy stosować jako dodatek do innych kosmetyków, samodzielnie, albo jako mieszanina różnych. Nie istnieją przeciwwskazania do niestosowania olejów kosmetycznych różnego rodzaju łącznie. Można je mieszać ze sobą w dowolny sposób. Oleje możemy podzielić na trzy rodzaje: schnące, półschnące oraz nieschnące: Oleje schnące przeznaczone są do cery tłustej i problematycznej. Charakteryzują się lekką konsystencją oraz szybką wchłanialnością. Po aplikacji nie pozostawiają tłustej warstwy na powierzchni skóry. Są to produkty, które w większości składają się z wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Przykładem takich olejków są: olej z wiesiołka oraz olej jojoba. Oleje półschnące przeznaczone są do skóry mieszanej oraz normalnej. Charakteryzują się umiarkowaną lekkością konsystencji. Ich struktura pozwala na niepozostawienie tłustych śladów po aplikacji produktu. Ilość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych jest niższa niż w przypadku olejów schnących i utrzymuje się w granicach od 20 do 50 procent. Oleje półschnące to na przykład: olej arganowy, olej ze słodkich migdałów. Oleje nieschnące przeznaczone są do cery suchej oraz dojrzałej. Silnie nawilżają, niemniej należy stosować je z rozwagą. Przez swoją ciężką konsystencję, nieodpowiednio aplikowane mogą doprowadzić do zapychania porów. Wykazują się najmniejszą zawartością wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Są to oleje takie jak: oliwa z oliwek czy też olej makadamia. Mieszanie różnego rodzaju olejów o odmiennych właściwościach jest doskonałym sposobem na zapewnienie odpowiedniej pielęgnacji cerom o zróżnicowanych potrzebach.
Olejowanie włosów
Olejowanie włosów ma na celu ich dogłębne odżywienie, ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz ochronę przed wysuszeniem podczas mycia. Polega ono na nałożeniu – w ilości około 15 ml – wybranego oleju na długości włosów. Można nałożyć go również na skórę głowy, jednak należy pamiętać, aby nie pozostawiać go dłużej niż godzinę, ponieważ może to spowodować ich nadmierne wypadanie. W pozostałych przypadkach długość olejowania jest kwestią indywidualną i powinna być dostosowana do aktualnych potrzeb. Można pozostawić produkt na godzinę, albo nawet na całą noc. Aby pielęgnacja była skuteczna, zaleca się olejowanie włosów minimum raz w tygodniu. Dobór odpowiednich olejów powinien być zależny od rodzaju oraz porowatości włosów: Włosy niskoporowate – olej kokosowy, olej babassu. Włosy średnioporowate – olej arganowy, oliwa z oliwek. Włosy wysokoporowate – olej z wiesiołka, olej lniany. Produktem niewymagającym określania porowatości włosów jest olej jojoba. Ze względu na zawartość skwalanu, który jest również składnikiem ludzkiego sebum, reguluje prace gruczołów łojowych i nadaje się do każdego rodzaju włosów.
Oleje kosmetyczne zastosowanie
Oleje od lat wykorzystywane są w kosmetyce. Już w starożytności ludzie używali olejów w celach pielęgnacyjnych, a nawet ochronnych na skórę. Oleje to przede wszystkim naturalne, dobrze przyswajalne substancje, które nie powodują reakcji alergicznych, są dużo bardziej bezpieczne w stosowaniu niż alternatywne kosmetyki zawierające barwniki, substancje chemiczne oraz konserwanty. W zamian za to oferują wysoką zawartość minerałów, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin. Wykorzystywane w kosmetyce znajdują swoje zastosowanie w pielęgnacji twarzy, ciała, a nawet włosów. Można ich używać solo, bądź jako dodatek do kremów, balsamów, peelingów i masek. Idealnie sprawdzają się jako produkty do masażu – ułatwiają jego wykonywanie, pozostawiając skórę jędrną i odżywioną. Regularnie stosowane na włosy oleje poprawiają ich kondycję, pozwalają przywrócić im naturalny blask oraz świeżość. Oleje kosmetyczne, aplikowane bezpośrednio na skórę głowy, pozytywnie działają również na porost włosów. Należy jednak pamiętać, aby przy takim zabiegu nie pozostawiać olejku dłużej niż godzinę, ponieważ może to spowodować ich nadmierne wypadanie.
Dwuetapowe oczyszczanie twarzy
Odpowiednie oczyszczanie twarzy to nieodzowny element dobrze wykonanej pielęgnacji. Jest to pierwszy krok, bez którego praktycznie niemożliwym jest skuteczne działanie kosmetyków nakładanych w późniejszych etapach. Prawidłowo przygotowana skóra doskonale wchłania kremy, sera oraz wszystkie składniki odżywcze, dzięki którym skóra staje się promienna i pełna blasku, bez uciążliwych niedoskonałości. Dwuetapowe oczyszczanie twarzy to niezwykle skuteczna oraz bezpieczna metoda, dzięki której w łatwy sposób można pozbyć się nawet najtrwalszego makijażu. Skóra staje się w pełni przygotowana do dalszych kroków pielęgnacyjnych. Metoda ta polega na podziale mycia twarzy na dwa etapy, które są oparte na naturalnych, lekkich substancjach myjących. Zamiast używać jednego silnego kosmetyku, używamy dwóch o delikatnym działaniu. Produkty wykorzystywane w tego rodzaju oczyszczaniu powinny być odmienne strukturalnie. W pierwszym etapie zazwyczaj używamy naturalnego oleju, który doskonale radzi sobie z nałożonym wcześniej makijażem, ale także skutecznie usuwa nadmiary sebum. Do drugiego etapu wykorzystujemy delikatną piankę lub żel na bazie wody. Aby pielęgnacja była w stu procentach skuteczna oraz bezpieczna, należy wybierać kosmetyki naturalne, z krótkim składem, o odpowiednim pH, które nie zakłóca bariery hydrolipidowej skóry.