Jak zrobić kule do kąpieli?

Przygotowanie kąpieli relaksacyjnej po ciężkim dniu w pracy jest z całą pewnością jednym z lepszych sposobów na rozładowanie napięcia oraz stresu, który nagromadził się w naszym organizmie podczas dnia pełnego obowiązków. Kąpiel powinna być przyjemna i powinna przynosić nam pielęgnacyjnych korzyści. Od dawnych czasów wiemy, że kobiety kąpały się w wodzie z dodatkiem płatków róż, czy też mleka. Metody te, mimo iż nie wymagały specjalistycznych narzędzi, czy też formuł działały niezwykle skutecznie. Poprawiały nawilżenie ciała oraz, z oczywistych relaksacyjnych względów, przynosiły ukojenie. Dzisiaj znamy jeszcze wiele innych sposobów, aby uprzyjemnić sobie ten moment wytchnienia, dlatego pokażemy Ci jak zrobić kule do kąpieli samodzielnie.

Jak zrobić kule do kąpieli DIY?

To prosty i niewymagający dużo czasu proces.

Potrzebujesz:

  • 2 szklanki sody oczyszczonej.
  • 1 szklankę kwasku cytrynowego.
  • 5 łyżek oleju bazowego – olej kokosowy, jojoba, migdałowy lub oliwka dla dzieci.
  • Ulubiony olejek eteryczny.
  • Szklane naczynie, plastikowa łyżeczka. Możesz również zakupić specjalne foremki na kule do kąpieli.

Opcjonalnie:

  • 0,5 szklanki skrobi kukurydzianej lub ziemniaczanej (aby kule unosiły się na wodzie).
  • Naturalny barwnik, – dzieci lubią kolorowe przedmioty, dlatego z pewnością kolorowe kule do kąpieli będą dla nich atrakcją, a może również zachętą). Uwaga! Jeśli do produkcji musujących kuli do kąpieli dla dzieci użyjesz barwnika spożywczego, do wymieszania całości użyj rękawiczek. Pamiętaj, że wybrany kolor, mimo iż nie widać go intensywnie w przygotowanej masie, to po włożeniu do wody uwolni intensywny kolor. Nie musisz dodawać dużej ilości tego barwnika, żeby uwalniał on wyraźną barwę w trakcie rozpuszczania kuli w wodzie.
  • Doskonałym dodatkiem do kuli do kąpieli będą również naturalne kwiaty oraz zioła w formie suszu. Taki dodatek zdecydowanie wzbogaci nasze kule wizualnie.
  • Jeśli chcesz, aby Twoje kule do kąpieli posiadały zróżnicowane właściwości, możesz dodać do nich wybraną sól do kąpieli. Oprócz działania pielęgnacyjnego, zawierają one również szereg niezbędnych do życia minerałów takich jak: magnez, potas, wapń czy sód. Zatem ich właściwości są znacznie szersze. Wspomagają regenerację organizmu, łagodzą ból oraz niwelują napięcie mięśniowe. Dodatkowym atutem stosowania naturalnych soli jest relaks, którego doznajemy w trakcie kąpieli.

Przygotowanie:

  • Do suchej miseczki wsyp sodę, kwasek i ewentualnie skrobię.
  • Dodaj olej i olejek eteryczny (szczególnie polecamy olejki naturalne, gdyż posiadają nie tylko walory zapachowe, ale też kosmetyczne). Olej bazowy ma za zadanie połączyć wszystkie składniki w całość, konsystencją ma przypominać mokry piasek. Możemy również spryskać powstałą masę hydrolatem, co pozwoli szybciej uzyskać pożądaną konsystencję, ale również wzbogaci nasze kule o dodatkowe właściwości pielęgnacyjne. Uważaj, aby nie dać go za dużo, ponieważ kule będą zbyt mokre i będą dłużej schły.
  • Ukształtuj kule lub przełóż masę do foremek i odłóż na kilka godzin na suchy papier do pieczenia, aby wyschły dokładnie.

Pamiętaj!

Przed kąpielą relaksacyjną należy wziąć prysznic, aby zmyć brud i kurz z całego ciała. Przed zastosowaniem olejków eterycznych wykonaj próbę uczuleniową na niewielkim fragmencie skóry (olej bazowy wymieszaj z kroplą olejku eterycznego).

Kąpiel relaksacyjna
Kule zawierające naturalne sole do kąpieli wspomagają regeneracje organizmu.

Olejek zapachowy czy olejek eteryczny?

Podstawową różnicą pomiędzy olejkiem zapachowym, a olejkiem eterycznym jest ich sposób pozyskiwania. Najprościej rzecz ujmując olejki zapachowe są syntetyczne, a olejki eteryczne naturalne. Olejki eteryczne pozyskiwane są między innymi w procesie destylacji różnych części roślin z parą wodną, w procesie wytłaczania, czy też absorpcji w tłuszczach na zimno. Natomiast olejki zapachowe mogą być mieszaninami naturalnych olejków eterycznych z zapachami syntetycznymi lub mogą być całkowicie syntetyczne, gdzie proces ich wytwarzania wiąże się z użyciem nowoczesnych technologii chemicznych.

Jeśli użyjesz do kąpieli olejku zapachowego, kule będą pięknie pachnieć, ale jeśli dodasz olejek eteryczny dodatkowo wzbogacisz kąpiel o właściwości, które będą pielęgnowały Twoje ciało. Szczególnie polecamy olejek lawendowy, który działa odmładzająco na skórę i nawilża ją. Gdy dodasz olejek mięty pieprzowej, skóra będzie łagodnie oczyszczona, a Ty poczujesz jak ciało staje się odświeżone. Olejek miętowy ma niesamowite właściwości orzeźwiające, dlatego polecany jest głównie w upalne dni. Olejek pomarańczowy lub grejpfrutowy pomaga niwelować cellulit, dlatego śmiało używaj go do zrobienia kul musujących. Nie bój się również mieszać zapachów.

Jeśli wiesz już jak zrobić kule do kąpieli, możesz wykorzystać tę wiedzę i stworzyć zestaw kuli do kąpieli, w którym każda z nich będzie posiadała różnorodny, wyjątkowy zapach oraz właściwości pielęgnacyjne i prozdrowotne. Własnoręcznie stworzony zestaw to doskonały pomysł na prezent.

Jak zrobić olejek eteryczny?

Pokazaliśmy Ci już jak zrobić kule do kąpieli, następnym elementem, który możesz wykonać samodzielnie, jest produkcja domowych olejków eterycznych. Proces pozyskiwania naturalnych olejków eterycznych jest różnorodny. Nie istnieje jedna metoda, za pomocą której możemy uzyskać olejek. Każdy surowiec posiada indywidualne cechy, dlatego też produkcja uzależniona jest od kilku czynników takich jak rodzaj olejku, czy też skala wytwarzania. Niektóre olejki eteryczne wymagają użycia bardzo dużej ilości surowca. Dlatego na przykład do wyprodukowania jednego kilograma olejku jaśminowego potrzebnych jest aż 8-10 mln kwiatów jaśminu.

Do najbardziej znanych metod pozyskiwania olejku eterycznego należą:

  • Destylacja parowa – stosowana do produkcji na dużą skalę. Polega na wytwarzaniu olejku w instalacji do destylacji, która zawiera wytwornice pary, zbiornik na surowiec, chłodnicę oraz odbieralnik. W tej metodzie materiał roślinny nie ma styczności z wrzącą wodą, dzięki czemu wytwarzane w ten sposób olejki posiadają wysoką jakość. Przepływająca przez materiał roślinny para wodna zbiera z niego substancje zapachowe.
  • Wytłaczanie – metoda ta używana jest najczęściej do produkcji olejków eterycznych z cytrusów. Pierwszym etapem jest bezpośrednie wyciskanie soku z owoców, dopiero następnym krokiem jest odwirowanie, za pomocą którego uzyskujemy czysty olejek.
  • Absorpcja – należy do najstarszych metod wytwarzania olejków eterycznych, której przewodnią zasadą jest pochłanianie zapachów przez tłuszcze. Gotową mieszankę bazowego oleju oraz rośliny należy pozostawić na dłuższy czas, następnie należy wykonać ekstrakcje z alkoholem, dzięki której otrzymujemy czysty olejek.
Jak zrobić olejek zapachowy
Do najstarszych metod wytwarzania olejków eterycznych należy absorbcja.

Jeśli chcesz wykonać olejek eteryczny w swoim domu, proponujemy Ci uproszczoną wersję ostatniej z przedstawionych powyżej metod:

  • Wysuszone wcześniej kwiaty, bądź też inne części wybranej przez siebie rośliny włóż do szklanego słoika.
  • Przygotowane wcześniej rośliny zalej, aż do przykrycia, naturalnym olejem roślinnym – wybieraj oleje o neutralnym zapachu, takie jak olej jojoba, aby nie zaburzyć zapachu docelowego.
  • Tak przygotowany olej odłóż w nasłonecznione miejsce na co najmniej miesiąc, dorzucając systematycznie susz z danej rośliny.
  • Po upływie zalecanego czasu oddziel powstały zapachowy olej od zanurzonych w nim roślin. W tym celu polecamy użyć gazy.
  • Gotowy produkt przelej do ciemnego szklanego naczynia.

Naturalne olejki eteryczne są doskonałym dodatkiem, jeśli chcesz samodzielnie wykonać kule do kąpieli. Przyjemny zapach sprzyja odprężeniu i relaksacji oraz sprawia, że nasze ciało staje się rozluźnione, przez co jesteśmy w stanie efektywnie wypocząć i odreagować nagromadzony w ciągu dnia stres.

Zachęcamy do odwiedzania naszego fanpage’a na Facebooku – bądź na bieżąco z promocjami w internetowym sklepie KEJ!

Naturalne olejki

Źródła

Śpiewak, Karolina. Pozyskiwanie olejków eterycznych metodą destylacji z parą wodną. Optymalizacja metody. Diss. Katedra Technologii Chemicznej, 2011.

Girek, Beata, Małgorzata Deska, and Tomasz Girek. “Bezpieczeństwo stosowania olejków eterycznych.” International Journal of Engineering and Safety Sciences 1 (2020).