Olejek mandarynkowy — właściwości i zastosowanie

Olejek mandarynkowy skrywa w sobie liczne właściwości aromaterapeutyczne. Choć nie jest on tak popularny, jak jego cytrusowi bracia – olejki z pomarańczy czy cytryny – ma do zaoferowania szeroki wachlarz zastosowań. Sprawdź, jak wykorzystać właściwości olejku mandarynkowego na co dzień!

olejek mandarynkowy właściwości

Mandarynki — jak trafiły do Europy?

Mandarynki pochodzą z Chin, gdzie uprawiano je już w czasach starożytnych. Te niewysokie drzewka z kulistymi koronami rodziły słodkie owoce, które składano w darze wysokim urzędnikom – mandarynom, skąd wzięła się ich nazwa.

Mandarynki trafił do Europy dopiero w XIX wieku i szybko zostały okrzyknięte najsmaczniejszym cytrusem. W wyniku krzyżówek powstało wiele odmian tej rośliny, wśród nich m.in. klementynka i tangerynka. Różnią się od siebie nieznacznie smakiem, wielkością, zapachem i obecnością pestek.

Naturalny olejek mandarynkowy — pozyskiwanie, właściwości i skład chemiczny

Olejek eteryczny z mandarynek pozyskiwany jest metodą tłoczenia na wpół dojrzałych owoców uprawianych w słonecznej Italii. W trakcie tego procesu nie wykorzystuje się żadnych dodatkowych substancji chemicznych i tylko tak pozyskiwany olejek mandarynkowy ma pełnię właściwości aromaterapeutycznych.

Skład chemiczny olejku z mandarynek

Olejek eteryczny z mandarynek, podobnie jak inne olejki cytrusowe, ma bogaty skład chemiczny, którego głównym komponentem jest limonen.

  • limonen (ok. 80%)
  • citral
  • geraniol
  • cytronelal

Obecność tych związków chemicznych warunkuje wyjątkowe właściwości, jakie skrywa olejek mandarynkowy.

Olejek mandarynkowy: właściwości

W literaturze olejek z mandarynki opisywany jest jako jeden z łagodniejszych olejków eterycznych. Można go bezpiecznie stosować nawet u dzieci, choć oczywiście obowiązkowa jest próba uczuleniowa, a olejek eteryczny na skórę nakładać można jedynie po rozcieńczeniu z olejem bazowym.

olejek z mandarynki jakie ma właściwości?

Olejek mandarynkowy ma właściwości:

  • antyseptyczne
  • pobudzające trawienie
  • moczopędne
  • stymulujące przepływ chłonki i pracę układu limfatycznego
  • uspokajające
  • lekko nasenne

Zapach olejku eterycznego z mandarynki

Naturalny olejek mandarynkowy ma słodki, lekko ostry zapach z owocowymi półtonami i wysoką nutą.

Z czym łączyć olejek mandarynkowy?

Olejek eteryczny z mandarynki doskonale łączy się z innymi olejkami cytrusowymi, wzmacniając swoje właściwości na zasadzie synergii.

Ponadto doskonale współgra z olejkami:

  • lawendowym
  • grejpfrutowym
  • majerankowym
  • ylangowym

Olejek mandarynkowy: właściwości aromaterapeutyczne

Olejek z mandarynki polecany jest osobom wrażliwym, które źle reagują na zabiegi z użyciem silniejszych olejków eterycznych. To doskonały olejek na początek przygody z aromaterapią!

Właściwości aromaterapeutyczne olejek mandarynkowy

Olejek mandarynkowy: działanie prozdrowotne

Olejek z mandarynki ma udokumentowane działanie na stan organizmu.

  • Układ pokarmowy
    Aromat mandarynki wzmaga apetyt, a dodatkowo pobudza wątrobę do wydzielania żółci, która odpowiedzialna jest za rozkład tłuszczów. Olejek mandarynkowy szczególnie polecany jest dla niejadków i osób starszych, cierpiących na brak łaknienia.
  • Układ krążenia i układ limfatyczny
    Olejek ten ma działanie krwiotwórcze – pobudza komórki szpiku kostnego do produkcji nowych erytrocytów, co jest szczególnie ważne we wsparciu konwencjonalnej terapii anemii. Aromat mandarynki stymuluje przepływ chłonki.
  • Skóra
    Olejek z mandarynki ma działanie ujędrniające, dzięki czemu wspomaga terapię blizn i rozstępów. Jest także częstym składnikiem kosmetyków zwalczających cellulit. Dodatkowo właściwości antyseptyczne olejku mandarynkowego sprzyjają cerze trądzikowej w walce z bakteriami.
  • Układ nerwowy
    Aromaterapia olejkiem eterycznym z mandarynki zalecana jest w stanach depresyjnych i lękowych. Zapach ten pobudza rejony mózgu odpowiedzialne za syntezę serotoniny, przywołuje dobre myśli i miłe wspomnienia. Ponadto olejek mandarynkowy polecany jest na bezsenność i zaburzenia rytmu dobowego.

Olejek mandarynkowy dla dzieci

Olejek z mandarynki uważany jest za jeden z najdelikatniej działających olejków, dlatego jest szczególnie polecany do stosowania w aromaterapii dzieci. Jako jeden z nielicznych może być stosowany do nawaniania powietrza np. w przedszkolach, żłobach i kącikach zabaw.

Olejek mandarynkowy a ciąża

Olejek mandarynkowy to jedyny olejek eteryczny uważany za bezpieczny do stosowania w trakcie ciąży. Można korzystać z jego właściwości zarówno w inhalacji i dyfuzji, jak i podczas masażu i kąpieli.

właściwości kosmetyczne olejek mandarynkowy

Olejek mandarynkowy — doskonały do nawaniania sypialni

Jeśli cierpisz na bezsenność lub pracujesz zmianowo, aromat mandarynki pomoże Ci zapaść w zdrowy, krzepiący sen.

Umieść kilka kropli olejku mandarynkowego w dyfuzorze lub w kominku ceramicznym i pozwól, by sypialnia wypełniła się cytrusowym zapachem. Możesz także skropić poduszkę kilkoma kroplami olejku. W zaśnięciu pomoże Ci także ciepła (ale nie gorąca!) kąpiel z dodatkiem wspomnianego olejku eterycznego.

Więcej na temat walki z bezsennością przeczytasz w artykule: Bezsenność? Znajdź pomoc w aromaterapii

Olejek mandarynkowy — zapach dzieciństwa i Świąt Bożego Narodzenia

Większości z nas zapach mandarynek kojarzy się z dzieciństwem. Kilkanaście lat temu owoce te nie były powszechnie dostępne przez cały rok, więc w okresie jesienno-zimowym stawały się prawdziwym rarytasem, którym chętnie obdarowywali nas bliscy.

Dziś także mandarynki wydają się być nieodłącznym elementem Świąt Bożego Narodzenia. Olejek mandarynkowy możesz wykorzystać do stworzenia naturalnych, ręcznie robionych prezentów świątecznych, np. świec zapachowych czy soli do kąpieli.

Zapraszamy do przejrzenia kategorii: Kosmetyki DIY. Znajdziesz tam przepisy na wspomniane świece sojowe, domowe kule do kąpieli, a nawet perfumy na bazie olejków eterycznych!

Najwyższej jakości olejek tłoczony z włoskich mandarynek kupisz w naszym sklepie internetowym!

Bibliografia: