Olejek pomarańczowy – właściwości i zastosowanie w kosmetyce

Olejek pomarańczowy, właściwości znane od dawna. Właściwości olejków cytrusowych znane są już od wielu lat. Pierwsze wzmianki opisujące ich bogate zastosowanie lecznicze, jak i zarówno odżywcze pochodzą już z XVIII w., a mówiąc dokładniej z 1732 roku. Wtedy właśnie odkryto, że olejki cytrusowe zawierają nie tylko niezwykłe walory zapachowe, czy też smakowe, ale równiej posiadają substancje, które chronią organizm przed chorobami takimi jak szkorbut.

Historia i zastosowanie

Olejki cytrusowe, do których należy olejek pomarańczowy wywodzą się z południowo-wschodniej Azji. Już w roku 327 p.n.e. przywiezione zostały przez Aleksandra Wielkiego do Persji i regionów Morza Śródziemnego, natomiast do krajów europejskich takich jak Włochy i Hiszpania dotarły za sprawą Krzyżowców. Rozpowszechniane przez lata dotarły do rozległych zakątków całego świata. Obecnie uprawy tych roślin możemy znaleźć na obszarach tropikalnych oraz subtropikalnych, począwszy od Chin, aż do Ameryki. Olejek eteryczny pomarańczowy należący do grupy olejków cytrusowych pozyskiwany jest przy użyciu metody tłoczenia na zimno owocni otwartej. Ze względu na dostępność sprzyjających warunków klimatycznych jest on jednym z bardziej przystępnych i popularnych olejków. Drzewa pomarańczy rosną na obszarach o ciepłym klimacie, a ich liczba wynosi ok. 400-500 milionów. Kraje, które zaliczany do światowych producentów olejku pomarańczowego to m.in.: Brazylia, Floryda, Kalifornia, Honduras, Gwinea, Hiszpania, Sycylia, RPA, Izrael oraz Grecja.

Owoce pomarańczy zawierają w swoim składnie cukier, kwas cytrynowy, witaminę A,B, P, C oraz niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu minerały takie jak: fosfor, wapń, czy też potas. Wszystko to sprawia, że właściwości olejku pomarańczowego wykorzystywane są szeroko w przemyśle spożywczym, na przykład do aromatyzowania napojów orzeźwiających lub jako dodatek do wyrobów cukierniczych i ciastkarskich. Dzięki swojemu intensywnemu zapachowi jest bazą wielu odświeżaczy powietrza oraz dodatkiem do różnej chemii gospodarczej. Olejek ten używany jest również w produkcji perfum jako aromat lub wzmacniacz zapachu. Skład owoców pomarańczy sprawia, że posiada ona właściwości antyoksydacyjne, antyseptyczne oraz wspomaga układ odpornościowy.

Dzięki niepowtarzalnemu, przyjemnemu zapachowi olejek pomarańczowy z powodzeniem może być stosowany jako odświeżacz powietrza. W dobie, gdy większość wyrobów produkcji masowej ma chemiczny skład, proponujemy użycie naturalnego olejka do kominka zapachowego, dzięki któremu pozbędziesz się nieprzyjemnych zapachów w domu, a w połączeniu z olejkiem goździkowym będzie skuteczny w walce przeciwko komarom. Dodatkowo w okresie świątecznym unoszący się zapach pomarańczy stworzy wyjątkowy klimat.

Olejek pomarańczowy działanie
Owoce pomarańczy bogate są w witaminy oraz niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu minerały.

Olejek pomarańczowy zastosowanie w kosmetyce

Ze względu na łagodne działanie polecany jest do skóry wrażliwej, skłonnej do podrażnień. Koi, nawilża oraz tonizuje. Stosowany regularnie wspomaga procesy regeneracyjne skóry takie jak:

  • redukcja drobnych zmarszczek,
  • ograniczenie występowania procesów starzenia się skóry
  • walka z pękającymi naczynkami
  • redukcja rozstępów i cellulitu

Olejek pomarańczowy na cellulit

Cellulitem, zwanym lipodystrofią, możemy nazwać przypadłość polegającą na nadmiernym oraz nierównomiernym nagromadzeniu się tkanki tłuszczowej, wyniku którego pod skórą pojawiają się zgrubienia oraz guzki o nieregularnym kształcie. Jest to zaburzenie o charakterze obrzękowym oraz zwłóknieniowym. Przypadłość ta dotyka w głównej mierze kobiet i nie jest zależna od występowania nadwagi u danej osoby. Typowymi obszarami występowania cellulitu są pośladki, biodra oraz brzuch. Najlżejsze stadium występowania cellulitu charakteryzuje się widoczną tzw. skórką pomarańczową tylko w momencie ucisku konkretnej partii ciała. Natomiast najbardziej zaawansowany etap pojawia się w momencie, gdy zmiany podskórne są mocno widoczne bez ściskania fałd skóry, może towarzyszyć im miejscowy ból.

Do głównych powodów rozwoju cellulitu możemy zaliczyć:

  • brak prawidłowych nawyków żywieniowych
  • czynniki genetyczne
  • nieprawidłowa praca gospodarki hormonalnej
  • nieprawidłowe krążenie krwi oraz limfy
  • brak aktywności fizycznej – siedzący tryb życia
  • palenie papierosów
  • picie alkoholu
  • stosowanie gorących kąpieli

 Niestety uporanie się z problemem cellulitu wymaga cierpliwości i systematyczności. Można zastosować środki zapobiegające w postaci prawidłowej pielęgnacji, która będzie wzbogacona o substancje wspomagające redukcję cellulitu. Ale również, co jest bardzo istotne, należy zmienić podejście do sposobu żywienia oraz życia i oprzeć je na diecie niskowęglowodanowej wzbogaconej aktywnością fizyczną.

Do substancji naturalnych wspierających walkę z cellulitem należą olejki cytrusowe, które pozytywnie wpływają na gospodarkę tłuszczowo-wodną oraz wspomagają prawidłową pracę układu krążenia. Do grupy takich olejków należy m.in. olejek pomarańczowy, którego właściwości sprawiają, że walka z niedoskonałościami staje się prostsza. Olejek doskonale nadaje się do masażu, gdyż wspomaga proces tworzenia kolagenu i przepływ limfy. Proponujemy gotowy, w 100% naturalny olejek do masażu antycellulitowy. Dzięki cyklicznemu powtarzaniu masażu zobaczysz widoczną różnicę już za dwa tygodnie!

Olejek pomarańczowy apteka
Olejki cytrusowe wspierają prawidłowe funkcjonowanie gospodarki tłuszczowo-wodnej, przez co są skutecznym środkiem w niwelowaniu cellulitu.

Domowy peeling

Olejek pomarańczowy nadaje się również do peelingu, dzięki któremu pozbędziesz się martwego naskórka, a po depilacji skutecznie zapomnisz o problemie wrastających włosków.

Do przygotowania domowego peelingu potrzebujesz:

Cukier należy starannie wymieszać z oliwą, a potem dodać olejek pomarańczowy. Taka ilość peelingu wystarczy na kilka aplikacji. Możesz go przechowywać w lodówce przez miesiąc.

Jak stosować olejek pomarańczowy do twarzy?

Olejek pomarańczowy wykazuje łagodne działanie, dlatego może być stosowany do wszystkich rodzajów cery: suchej, dojrzałej, ale również tłustej, trądzikowej czy podrażnionej.
Ma właściwości odświeżające, łagodzące i ściągające. Możesz go używać jako dodatek do toniku lub żelu w celu oczyszczenia skóry, a także do kremu nawilżającego i przeciwzmarszczkowego, gdyż dodatkowo wygładza skórę.

Olejek pomarańczowy na włosy

Olejek pomarańczowy doskonały jest przede wszystkim do włosów tłustych. Dzięki aktywnym składnikom niweluje nieprzyjemny zapach, wchłania zanieczyszczenia i tłuszcz. Olejku możesz używać jako dodatek do ulubionego szamponu o łagodnym działaniu. Wystarczy, że dodasz do szamponu kilka kropel olejku.

Olejek pomarańczowy – właściwości aromaterapeutyczne

Olejek z pomarańczy posiada szerokie właściwości aromaterapeutyczne. Jego zapach sprawia, że działa niezwykle relaksująco oraz uspokajająco. Stosowany w stanach lękowych oraz depresyjnych wspomaga procesy leczenia. Zapach pomarańczy pobudza apetyt oraz przyczynia się do prawidłowej pracy żołądka i jelit – działa rozluźniająco.

Olejek pomarańczowy dobrze komponuje się z innymi olejkami eterycznymi KEJ, takimi jak wspominany olejek goździkowy z pąków, cynamonowy z kory, geraniowy czy lawendowy.

Którą kompozycję zapachową wybierzesz?

Zachęcamy do odwiedzania naszego fanpage’a na Facebooku – bądź na bieżąco z promocjami w internetowym sklepie KEJ!

Olejek z pomarańczy

Źródła

Bojarowicz, Halina, Monika Rucińska, and Jerzy Krysiński. “Kosmetyki redukujące cellulit.” Problemy Higieny i Epidemiologii 97.4 (2016): 291-296

Klimowicz, Adam, et al. “Substancje pochodzenia naturalnego stosowane w terapii cellulitu.” Postępy Fitoterapii 2 (2015): 16.

Dudka, Katarzyna, Marzena Baran, and Ewelina Karpik. “Roślinne metabolity wtórne i ich zastosowanie w kosmetyce.” Przegląd wybranych prac z zakresu enzymologii (2016): 99.

Józef Góra, Anna Lis. Najcenniejsze olejki eteryczne cz. I. Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej (2012): 37-49.