Jakie właściwości ma olejek geraniowy?

Geranium należy do rodziny pelargonii i pochodzi z południowej Afryki. Do Europy zostało sprowadzone już w XVII wieku i początkowo stanowiły ozdobę angielskich ogrodów. Z czasem geranium stało się rośliną niemal magiczną. Ówcześni Europejczycy wierzyli, że domostwo obrośnięte geranium chronione jest od złych duchów! Oczywiście, olejek geraniowy współcześnie cenimy za zupełnie inne właściwości.

Krzaczki geranium uzyskują wysokość od 40 do 100 cm. Wyróżnia się ponad 400 gatunków i odmian tej rośliny, które różnią się od siebie m.in. zapachem. Wprawny nos wyróżni między innymi geranium o zapachu różano-miętowym, różano-cytrynowym, pomarańczowym, miętowym czy sosnowo-muszkatołowym. Do produkcji olejku eterycznego używa się jedynie geranium o zapachu różanym.

Olejek z geranium ma liczne właściwości aromaterapeutyczne


Olejek eteryczny z geranium pozyskiwany jest metodą destylacji z parą wodną. Rośliny, z których powstaje nasz olejek geraniowy, pochodzą z Chin. Drogocenny olejek przemierza więc wiele tysięcy kilometrów, zanim trafi do Twoich rąk. Czy znasz właściwości zamknięte w każdej kropelce olejku geraniowego?

Olejek geraniowy — właściwości lecznicze

Olejek z geranium i jego właściwości lecznicze szeroko opisują nie tylko naukowcy w swoich badaniach. Już w XIX wieku stosowano go jako lek na guzy, trudno gojące się rany i złamania. Zachowały się przekazy świadczące o wykorzystaniu ziela geranium w leczeniu cholery i czerwonki.

Te właściwości lecznicze olejek z geranium zawdzięcza bogatemu składowi chemicznemu. Zidentyfikowano w nim dziesiątki związków, m.in.: kwas geraniowy, linalol, cytral, liczne fenole i terpeny.

Obecnie olejek z geranium wykorzystuje się jako środek wspomagający w leczeniu takich dolegliwości jak grzybica międzypalcowa stóp, zapalenie gardła i zatok, zespół napięcia przedmiesiączkowego czy uporczywe objawy menopauzy.

Olejek z geranium w aromaterapii

Olejek geraniowy ceniony jest za swoje liczne właściwości aromaterapeutyczne. Stosuje się go przede wszystkim w kąpielach i inhalacjach, ale także pod postacią kompresów i w mieszankach do masażu.

Olejek geraniowy może łagodzić choroby zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Pomaga w leczeniu depresji, napięcia nerwowego i nerwobóli. Ceniony przy wspomaganiu terapii zaburzeń seksualnych.

Ze względu na swoje właściwości ściągające, mieszanki z olejkiem geraniowym stosuje się w walce z cellulitem. Masaż olejem bazowym wzbogaconym olejkiem eterycznym z geranium przeciwdziała zatrzymaniu płynów i obrzękom. Dodatkowo, składniki olejku geraniowego mają pozytywny wpływ na wątrobę i nerki.

Olejek z geranium - infografika nt. właściwości olejku eterycznego z geranium
Olejek z geranium, ze względu na swoje liczne właściwości lecznicze, jest cenionym składnikiem wielu preparatów.

Jak pachnie olejek z geranium?

Zapach olejku z geranium określa się jako słodki, lecz przenikliwy. Kwiatowo-ziołowo-zielony, z nutami różanymi. Bardzo chcielibyśmy móc przekazać ten złożony aromat słowami!

Olejek z geranium w przemyśle kosmetycznym uznawany jest jako zamiennik olejku różanego, co niekoniecznie jest prawdą. Najczęściej geranium aromatyzuje mydła, kremy czy szampony. Udane mieszanki aromatyczne tworzy z zapachem konwalii, jaśminu, róży, irysa, ylangu i bzu.

W świecie perfum olejek eteryczny z geranium odgrywa bardzo ważną rolę ze względu na intensywne zapach z trwałą nutą środkową. Znajdziemy go w perfumach damskich: Tigress – Faberge Mille 1000 – Patou, jak i w męskich wodach toaletowych – Black Label – Yardley czy Calvin – Calvin Klein.

Z czym łączyć olejek z geranium?

Olejek z geranium doskonale łączy się z innymi olejkami eterycznymi. Mieszając je, możesz stworzyć swoją własną, unikalną kompozycję o wybranym zapachu i właściwościach! Spróbuj połączyć kilka kropli olejku z geranium z olejkami: szałwiowym, mandarynkowym, lawendowym lub grejpfrutowym.

Jak stosować olejek z geranium na twarz i ciało?

Olejku z geranium nie należy stosować bezpośrednio na skórę. Pod postacią kompresu – i zmieszany z olejem bazowym – może okazać się pomocny w walce z grzybicą, półpaścem, egzemą i trądzikiem.

Jak używać olejek z geranium w formie kompresu? Zmieszaj łyżkę stołową oleju bazowego z 3-4 kroplami olejku z geranium. W mieszance namocz wacik lub patyczek kosmetyczny i przyłóż na kilkanaście sekund do problematycznego miejsca. Jeśli skóra dobrze zareaguje na taki zabieg, możesz stopniowo wydłużać czas aplikacji kompresu lub lekko zwiększyć stężenie olejku eterycznego.

Infografika: olejek geraniowy - właściwości pielęgnacyjne
Olejek geraniowy doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry każdego typu cery

Olejek z geranium znakomicie sprawdza się także jako dodatek w codziennej pielęgnacji każdego typu cery. To za sprawą właściwości wyciszających gruczoły łojowe skóry.

Olejek geraniowy: właściwości normujące pracę gruczołów łojowych

Olejek geraniowy normuję pracę gruczołów łojowych, dlatego polecamy go dla każdego typu cery. Dodatkowe właściwości — antyseptyczne i gojące —sprzyjają łagodzeniu trądziku. Cery suche i dojrzałe pokochają zaś działanie ściągające i ujędrniające olejku z geranium. Z tych samych powodów olejek geraniowy z powodzeniem stosujemy w walce z cellulitem i problemem opuchniętych nóg.

W poniższej infografice znajdziesz nasze propozycje na domowe kosmetyki z wykorzystaniem olejku eterycznego z geranium. Zadbaj o ciało i twarz z naturalną mocą olejków eterycznych.

Olejek z geranium - infografika nt. właściwości olejku eterycznego z geranium w mieszankach z innymi olejkami eterycznymi
Oczywiście podane przez nas ilości są jedynie pomocą w tworzeniu własnych kompozycji. Pamiętaj jedynie, aby nie przekraczać zalecanego stężenia olejków eterycznych.

Zastosowanie olejku z geranium w pielęgnacji włosów

Olejek geraniowy możesz wykorzystywać w pielęgnacji włosów przetłuszczających się, a także suchych i matowych. Liczne właściwości tego olejku korzystnie wpływają zarówno na kondycję skóry głowy, jak i końcówek włosów.

Jeśli chcesz dodatkowo zregenerować swoje włosy, polecamy samodzielne wykonanie szamponu o właściwościach wzmacniających. W tym celu użyj delikatnego produktu przeznaczonego dla dzieci i dodaj do niego 3-4 krople olejku eterycznego z geranium. Taki kosmetyk należy używać do każdego mycia głowy przez minimum cztery tygodnie. Spróbujesz na swojej skórze?

Naturalny olejek eteryczny z geranium kupisz w KEJ

Bibliografia:
Najlepsze olejki eteryczne. Moja aromaterapia Iwona Konopacka-Brud, Władysław S. Brud, 2021
Aromaterapia. Ilustrowany przewodnik. Clare Walters, 2001