Niezwykła moc olejków eterycznych

Jak powstają olejki eteryczne?

Naturalne olejki eteryczne to ciekłe, silnie skoncentrowane, lotne substancje wonne, w których skład może wchodzić nawet kilkaset związków chemicznych o różnych właściwościach. Jednak najczęściej możemy w olejkach eterycznych wyróżnić jeden przewodni aromat, który najmocniej wpływa na działanie konkretnego olejku. Substancje te pozyskiwane są z różnych części roślin, takich jak: kwiaty, liście czy też łodygi – w nich stężenie olejku jest najwyższe, ale również z nasion, skórek, a nawet ziół. Otrzymywanie olejków eterycznych następuje poprzez różne metody chemiczne. Do bardziej popularnych należą:

  • Ekstrakcja – polega na wyodrębnieniu składników za pomocą dyfuzji substancją, która ma za zadanie rozpuszczenie związków aromatycznych znajdujących się w olejkach eterycznych. Proces ten oparty jest na różnicy gęstości składników.
  • Absorpcja – pochłanianie olejków przez tłuszcze. Roztwór dwóch substancji powoduje powstanie pomady, z której następnie, za pomocą ekstrakcji uzyskuje się olejek eteryczny.
  • Destylacja – metoda, za pomocą której do części roślin wprowadzana zostaje para wodna, która następnie wraz z rozpuszczonymi w niej składnikami zostaje skraplana. Proces ten prowadzi do rozdzielnia wonnych substancji nierozpuszczalnych w wodzie.
  • Wytłaczanie – prosta metoda polegająca na wyciśnięciu ekstraktu wonnego z rośliny. Otrzymany olejek należy następnie poddać dekantacji oraz filtracji.
  • Destylacja wodna – przy użyciu wrzącej wody. Olejek otrzymuje się poprzez skraplanie pary wodnej podczas jej ochładzania.

Zastosowanie olejków eterycznych

Olejki eteryczne ze względu na różnorodność oraz duży zbiór związków chemicznych w nich zawartych posiadają wiele właściwości oraz zastosowań:

  • Do kąpieli – dodanie paru kropel olejku eterycznego do wody podczas kąpieli rozprowadzi w pomieszczeniu niezwykły zapach. Taki zabieg ma działanie relaksacyjno-odprężające oraz pozwala nadać skórze blasku.
  • Jako dodatek do szamponów i odżywek – jest to doskonałe uzupełnienie używanych do codziennej pielęgnacji kosmetyków. Wzbogaca je o dodatkowe właściwości pielęgnacyjne oraz piękny zapach.
  • Jako dodatek do hydrolatów – w tutaj również oprócz zapachu jesteśmy w stanie dodać do naszej pielęgnacji dodatkowe właściwości oraz łatwo dostosować ją do aktualnych potrzeb naszej skóry.

Przykład: Dodanie paru kropel olejku z drzewa herbacianego do hydrolatu lawendowego wspomoże pracę gruczołów łojowych, których niewłaściwe działanie jest częstym powodem występowania wyprysków oraz zaskórników. Dodatkowo lawenda wykazuje silne właściwości łagodzące, co pozwoli ukoić podrażnioną skórę.

Naturalne kosmetyki z lawendy
Naturalne kosmetyki z lawendy wykazują silne właściwości kojące.
  • Do masażu – olejki eteryczne nanoszone na skórę przy pomocy olejku do masażu lepiej się wchłaniają, przez co ich bazowe działanie staje się silniejsze.

Przykład: Dodanie olejku grejpfrutowego do olejów do masażu wspomaga walkę z cellulitem.

  • Niektóre stosowane bezpośrednio na skórę/ punktowo – np. olejek z drzewa herbacianego, nanoszony punktowo, bezpośrednio na skórę pozwala w znacznym stopniu zwalczyć niedoskonałości takie jak wypryski. Należy jednak pamiętać, że większość dostępnych olejków nie nadaje się na bezpośrednią aplikację na skórę, ponieważ mogą one wywoływać podrażnienia.
  • Do sauny – jest to bardzo popularny zabieg. Dodanie paru kropel olejku eterycznego znacznie wzbogaci doznania osób przebywających w saunie.

Olejki polecane do sauny: olejek eukaliptusowy, olejek cedrowy, olejek sosnowy, olejek jałowcowy, olejek pomarańczowy, olejek cytrynowy, olejek grejpfrutowy, olejek bergamotowy

  • Do prania – doskonała alternatywa dla detergentów

Sposób na naturalny proszek do prania: 

Składniki według proporcji: 
○ 1 miarka sody kalcynowanej
○ 1 miarka sody oczyszczonej
○ 2 miarki płatków mydlanych
○ 1 miarka boraksu
○ W zależności od wielkości miarki od 5-15 kropel wybranego olejku

Sposób przygotowania: wszystkie składniki połączyć ze sobą dokładnie mieszając, następnie umieścić je w odpowiednim opakowaniu – najlepiej szklanym. Stosować 2 łyżki stołowe na jedno pranie.

  • Do pasty do zębów – olejki dodawane do past do zębów wspomagają niwelacje przykrego zapachu oraz odświeżają oddech.

Polecane olejki to: olejek mięty pieprzowej, olejek goździkowy, olejek eukaliptusowy

Podstawowe funkcje olejków eterycznych:

  • Oczyszczająca – prawidłowe oraz dokładne oczyszczanie skóry pozwala na pozbycie się nadmiaru sebum, martwego naskórka oraz zanieczyszczeń, które na niej występują, co znacznie poprawia jej kondycje. Nieodpowiednie oczyszczanie może prowadzić do pojawienia się wyprysków skórnych, zatkania porów, a nawet powstania stanów zapalnych.

Olejki o działaniu oczyszczającym: olejek eteryczny anyżowy, olejek eteryczny cedrowy, olejek eteryczny cytrynowy, olejek eteryczny z drzewa herbacianego, olejek eteryczny grejpfrutowy, olejek eteryczny jałowcowy z szyszkojagód, olejek eteryczny jodłowy, olejek eteryczny z kopru włoskiego

  • Nawilżająca – zarówno skóra, jak i całe ciało potrzebuje wody, która odpowiedzialna jest za prawidłowy przebieg wszystkich procesów zachodzących w naszym organizmie. Nieodpowiedni jej poziom sprawia, że cera jest mniej elastyczna oraz jędrna, uwypuklając tym samym wszelkie oznaki starzenia.

Olejki wpływające na elastyczność oraz jędrność skóry: olejek eteryczny cedrowy, olejek eteryczny cytrynowy, olejek eteryczny geraniowy, olejek eteryczny goździkowy z pąków, olejek eteryczny grejpfrutowy, olejek eteryczny lawendowy

  • Tonizująca – tonizowanie twarzy ma za zadanie przywrócić odpowiednie pH skórze. Pozwala to w skuteczny sposób przygotować nasza cerę do następnych etapów pielęgnacyjnych, nie narażając jej na podrażnienia.

Olejki o działaniu tonizującym: olejek eteryczny anyżowy, olejek eteryczny cedrowy, olejek eteryczny cytrynowy, olejek eteryczny geraniowy, olejek eteryczny grejpfrutowy, olejek eteryczny jałowcowy

Jak łączyć olejki eteryczne z innymi kosmetykami?

Olejki eteryczne w większości przypadków nie powinny być stosowane bezpośrednio na skórę, niemniej mogą być bardzo dobrym dodatkiem do wielu kosmetyków. Należy jednak pamiętać, aby w trakcie przygotowywania preparatu dokładnie dostosować ilość dodawanego olejku. Zbyt duża dawka może spowodować podrażnienia. W większości przypadków wystarczy dodanie paru kropel, aby uzyskać zamierzony efekt.

Przykładowe dawkowanie:

  • Krem do twarzy – 1–2 krople do dziennej dawki kremu,
  • do kąpieli – 3–4 krople na pół wanny wody – jest to jednak zależne od tego, jakie olejki wybierzemy – zawsze należy stosować się do zaleceń producentów na opakowaniach kosmetyków.
  • Olejek do masażu – 2–3 krople na łyżkę stołową bazowego oleju.
  • Szampon oraz odżywka – 1–2 krople do dziennej dawki szamponu/odżywki. Należy omijać okolice oczu oraz nie trzymać dłużej niż 5 minut w przypadku szamponu, w przypadku odżywki można postępować zgodnie z zaleceniami producenta.

Olejki eteryczne, ze względu na bogaty skład chemiczny oraz swoją intensywność, mogą wywołać reakcje alergiczne, dlatego też przed dodaniem olejku eterycznego do kosmetyku najlepiej jest wykonać próbę uczuleniową na małym, najlepiej niewidocznym, fragmencie skóry.