Olejek eukaliptusowy i jego zastosowanie w aromaterapii i pielęgnacji

Do rodzaju Eucalyptus zalicza się ponad 600 gatunków wiecznie zielonych drzew i krzewów. Ich ojczyzną jest Australia, a od XIX wieku rozprzestrzeniły się także w Europie. Niezwykłą właściwością eukaliptusów jest ich szybki wzrost. Choć większości z nas drzewa te kojarzą się jedynie z pokarmem poczciwych misi koala, w tej roślinie drzemie wiele drogocennych składników! Drewno jest cenione w branży budowlanej, papierniczej i meblarskiej, a eteryczny olejek eukaliptusowy ma zastosowanie w wielu preparatach kosmetycznych i farmaceutycznych.

Olejek eukaliptusowy - zastosowanie w pielęgnacji i aromaterapii

Eukaliptus był wykorzystywany jako roślina lecznicza od tysiącleci. Aborygeni okładali rany rozgniecionymi liśćmi, stosowali je także na zakażenia i ukąszenia owadów. Podobno podczas kolonizacji Australii przez Anglików, jeden z żołnierzy poważnie zranił się w rękę. Korzystając z ludowej mądrości tubylców, obłożył głębokie rany grubą warstwą eukaliptusa. Skuteczność tego opatrunku zadziwiła nawet europejskich medyków i tym sposobem roślina trafiła na Stary Kontynent. W legendzie zapewne nie ma za wiele prawdy, nie mniej jednak eukaliptus był powszechnie używany nawet na salach operacyjnych w XX wieku. Specjalnymi wywarami przemywano pole operacyjne w celach antyseptycznych, a opatrunki z olejkiem eukaliptusowym chroniły rany przed zakażeniem. Olejek eteryczny i ekstrakt z eukaliptusa był także stałym bywalcem gabinetów dentystycznych, gdzie – wraz z olejkiem goździkowym – łagodził ból i zapobiegał rozwojowi infekcji w obrębie jamy ustnej. 

Jak powstaje olejek eteryczny z eukaliptusa?

Olejek eteryczny KEJ powstaje w procesie destylacji z parą wodną świeżych liści i młodych gałązek rośliny. Korzystamy z najbardziej cenionego gatunku Eucalyptus Globulus, który wyróżnia się wśród innych roślin z rodzaju Eucalyptus największym stężeniem cyneolu. To właśnie ten składnik w głównej mierze odpowiada za dobroczynne właściwości olejku. 

Wydajność procesu destylacji wynosi ok 1-1,5%. Oznacza to, że z 1 tony liści i gałązek eukaliptusa można uzyskać do 15 kg olejku, co stanowi naprawdę dobry wynik. Z tego powodu olejek eukaliptusowy – mimo wielu zastosowań i drogocennych właściwości – możemy oferować w atrakcyjnej cenie. 

Olejek eukaliptusowy – zastosowania w farmakologii

Olejek eukaliptusowy jest powszechnie używanym składnikiem w maściach, mieszankach do inhalacji czy w tabletkach do ssania. Dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym, często spotykamy go w preparatach zwalczających infekcje górnych dróg oddechowych. Rozgrzewające maści natomiast stosuje się głównie w obrębie klatki piersiowej, aby ułatwić odkrztuszanie zalegającej w oskrzelach wydzieliny. 

Olejek eukaliptusowy to także nieodłączny składnik wielu preparatów do higieny jamy ustnej. Wchodzi w skład past do zębów, płukanek, a nawet gum do żucia. Jego charakterystyczny zapach odświeża oddech, ograniczając przy tym rozwój bakterii. Oczywiście nierozcieńczony olejek eteryczny z eukaliptusa nie jest produktem spożywczym, nie należy go połykać ani stosować bezpośrednio na skórę.

Olejek eukaliptusowy - farmakologia

Olejek eukaliptusowy – zastosowanie w aromaterapii 

Obecnie olejek eukaliptusowy, mimo swojego egzotycznego pochodzenia, to jeden z najczęściej stosowanych olejków na całym świecie. Powszechnie wykorzystuje się go także w aromaterapii, a liczne właściwości zdrowotne sprawiają, że pacjenci chętnie wracają po kolejne buteleczki.

Liczne właściwości biologiczne olejku eukaliptusowego czynią z niego doskonałą broń w walce z infekcjami. Dzięki wysokiej zawartości cyneolu, olejek ten zabija bakterie i wirusy, pomaga w gojeniu się ran i zapobiega rozwojowi zakażenia. W inhalacjach zalecany jest przede wszystkim na choroby gardła i oskrzeli. Dodatkowe działanie wykrztuśne ułatwia oczyszczanie przewodu oddechowego i ogranicza namnażanie się patogenów. 

W licznych badaniach wykazano pobudzający wpływ olejku eukaliptusowego na serce i nerki. Z tego względu może być pomocny w schorzeniach sercowo-naczyniowych, a także przy dolegliwościach takich jak zapalenia pęcherza czy nawracające biegunki. Z tego samego powodu jednak olejku eukaliptusowego nie powinni stosować chorzy na epilepsję oraz nadciśnienie. 

Działanie rozkurczowe i chłodzące olejku eukaliptusowego przynosi ulgę w bólach mięśniowo-stawowych. W maściach i oliwkach może być stosowany miejscowo oraz w trakcie masażu całego ciała. Taki zabieg przynosi ukojenie zmęczonym mięśniom i usuwa obrzęki. 

Olejek eukaliptusowy - właściwości aromaterapeutyczne

Jak stosować olejek eukaliptusowy w aromaterapii? 

Olejek eukaliptusowy, podobnie jak inne olejki eteryczne, największą skuteczność wykazuje w trakcie inhalacji i wdychania w formie aerozolu. 

  • inhalacja
    Do sauny kosmetycznej lub miski wypełnionej ciepłą wodą, wlej 4-6 kropli olejku eukaliptusowego. Para wodna wraz z cząsteczkami olejku eterycznego dostanie się do Twoich dróg oddechowych, a stamtąd do płuc i krwioobiegu. Ponadto antyseptyczne właściwości olejku pomogą w zwalczaniu trądziku, opryszczki i innych infekcji bakteryjnych i wirusowych w obrębie skóry i śluzówek. 
  • kąpiel
    Do wanny napełnionej w połowie ciepłą wodą wlej 5-10 kropli olejku. Taki zabieg pomoże na obolałe mięśnie i stawy, stany zapalne skóry na całym ciele, a także pomoże się zrelaksować i odświeżyć. 
  • masaż
    2-3 krople olejku eterycznego wymieszaj z łyżką stołową oleju bazowego –  arganowego, jojoba, z wiesiołka. Tak przygotowana mieszanka powinna wystarczyć na rozmasowanie całego ciała, ponieważ podczas masażu skóra powinna być pokryta jedynie cienką warstwą oliwki. Po zabiegu odczujesz rozluźnienie mięśni, odświeżenie i lekkie chłodzenie. Tak przygotowana oliwka do masażu będzie doskonałym wsparciem dla osób zmagających się z opuchniętymi nogami, a także korzystnie wpłynie na kondycję skóry z podrażnieniami.  

    Dla miłośników aromaterapeutycznych masaży polecamy gotowy produkt – 100% naturalny olej do masażu orzeźwiający. Jego głównym składnikiem jest naturalny olejek eukaliptusowy i miętowy. Możesz wykorzystać go zarówno w domowych zaciszu, jak i profesjonalnym gabinecie zabiegowym. 
  • dyfuzja
    Olejek z eukaliptusa jest też doskonałym wyborem do użycia go z dyfuzorami oraz kominkami ceramicznymi. Jego świeży, czysty zapach pobudza, ułatwia koncentrację i uspokaja gniew. Możesz spróbować zmieszać go z olejkami: bergamotowym, cytrynowym czy rozmarynowym, aby uzyskać ciekawy, wielowymiarowy aromat. W ten sposób połączysz też aromaterapeutyczną moc obydwóch roślin. 
Olejek eukaliptusowy zastosowanie w aromaterapii

Olejek eukaliptusowy – zastosowanie w kosmetyce 

Olejek eukaliptusowy to ceniony składnik kremów, oliwek oraz preparatów punktowych dla cer mieszanych i problematycznych. Dzięki silnym właściwościom antyseptycznym, doskonale spisuje się w terapii trądziku i innych bakteryjnych zakażeń skóry. Ponadto usprawnia gojenie się ran i zmniejsza ryzyko pojawienia się blizn potrądzikowych. 

Olejek eukaliptusowy często spotkasz w gotowych produktach kosmetycznych, szukaj go w składzie INCI pod nazwą Eucalyptus Globulus Leaf Oil. Z powodzeniem możesz też sporządzić swoje własne kosmetyki, wykorzystując eukaliptusową moc!  

Olejek eukaliptusowy - pielęgnacja cery tłustej i trądzikowej

Sporządzanie domowych kosmetyków z olejkami eterycznymi jest bardzo proste! Należy jedynie pamiętać, aby przed użyciem wygotować lub zdezynfekować wszystkie pojemniki i mieszadełka. Przed przystąpieniem do tworzenia własnych kompozycji, dokładnie umyj i wysusz dłonie. Domowe kosmetyki najlepiej przechowywać w butelkach i słoiczkach z ciemnego szkła w chłodnym miejscu lub w lodówce. Przed nałożeniem kosmetyku koniecznie wykonaj test uczuleniowy, na niewielkim fragmencie skóry np. za uchem lub w dole łokciowym. Z początku korzystaj z niższych stężeń olejków eterycznych. Dopiero, gdy upewnisz się, że Twoja skóra dobrze reaguje na dany olejek, stopniowo zwiększaj jego zawartość w preparacie. 

Oto nasze propozycje na domowe kosmetyki z zastosowaniem olejku eukaliptusowego! 

Maseczka dla skóry z niedoskonałościami

Przygotuj drobno zmielona mąkę owsianą, którą należy zmieszać z gorącą wodą. Gdy mikstura ostygnie, dodaj 10-15 kropli olejku z eukaliptusa i nanieś na całą twarz, omijając okolice oczu i ust. Poczekaj, aż wyschnie, a następnie zmyj delikatnie chłodną wodą. Jeśli Twoja skóra ma skłonności do przesuszania, do mieszanki możesz dodać: łyżeczkę miodu lub masła kokosowego, łyżkę oleju z wiesiołka lub oleju arganowego. 

Tak przygotowaną maseczkę stosuj 1-2 razy w tygodniu. Po zmyciu kosmetyku, nałóż na twarz delikatny tonik lub hydrolat i wykończ zabieg ulubionym kremem. 

Kompres na zmiany trądzikowe i wypryski 

Łyżkę mąki ziemniaczanej dokładnie zmieszaj z połową łyżeczki sody oczyszczonej. Następnie w łyżeczce oleju z wiesiołka lub oleju jojoba, rozpuść 8-10 kropelek olejku eterycznego z eukaliptusa. Połącz wszystkie składniki i dokładnie wymieszaj, aż otrzymasz gęstą pastę. Jeśli jest ona zbyt płynna – dodaj odrobinę skrobi. Zbyt tępą, nieprzyjemną w aplikacji pastę rozrzedź kropelką oleju bazowego. Gotowy kosmetyk powinien mieć zbitą konsystencję.

Tak otrzymany kosmetyk stosuj punktowo na zmiany trądzikowe, wypryski i krostki. Pamiętaj jednak, aby nakładać go w higieniczny sposób. Najlepiej będzie, jeśli przed aplikacją kompresu wyciągniesz niewielką ilość kosmetyku ze słoiczka i wyłożysz np. na brzeg dłoni. Następnie aplikuj na zmiany skórne czystym palcem. Dzięki temu pasta-kompres dłużej zachowa świeżość. 

Kosmetyk ten z pewnością spisze się doskonale na młodzieńczej skórze z problemami trądzikowymi. Także mężczyźni docenią jego skuteczność! 

Olejek eukaliptusowy - zastosowanie w domowych kosmetykach do pielęgnacji cery tłustej
Który przepis najbardziej przypadł Ci do gustu?

Domowy tonik odświeżający dla cery tłustej i mieszanej 

Do 100 ml wody destylowanej lub hydrolatu (doskonale sprawdzi się 100% naturalny hydrolat z oczaru wirginijskiego) dodaj 10-15 kropli olejku eukaliptusowego. Przed każdym użyciem dokładnie wstrząśnij! Tak przygotowany tonik nie tylko wyrówna pH skóry po kontakcie z detergentem, ale także zadba o regulację pracy gruczołów łojowych i zmniejszy nieestetyczne błyszczenie się skóry. Oczar wirginijski i olejek eukaliptusowy mają łagodne działanie chłodzące i odświeżający, ziołowo-mentolowy zapach. W lecie przechowuj tonik w lodówce! 

Olejowe serum dla cery trądzikowej i przetłuszczającej się

Choć dla wielu może się to wydawać nielogiczne, na cerę łojotokową z powodzeniem można nakładać kosmetyki o oleistej formule. Szczególnie polecamy organiczny olej jojoba, którego skład chemiczny jest wyjątkowo zbliżony do składu ludzkiego sebum.

Aby wykonać olejowe serum, do nierafinowanego oleju jojoba dodaj 10-15 kropli olejku eterycznego z eukaliptusa. Możesz także wzbogacić go płynną witaminą E (Octan tokoferolu), fosfolipidami (Phospholipids) czy ceramidami (Ceramide lub Glycolipids). To substancje rozpuszczalne w tłuszczach, które działają kondycjonująco, nawilżająco i wzmacniająco. Korzystając z półproduktów kosmetycznych, nie przekraczaj stężenia zalecanego przez producenta konkretnego preparatu. 

Serum stosuj na noc zamiast kremu codziennie lub co dwa dni, na przemian z innym kosmetykiem nawilżającym. Zarówno olej jojoba jak i olejek eukaliptusowy normuje pracę gruczołów łojowych i wspomaga gojenie się ran. Serum olejowe stosowane regularnie sprawi, że skóra będzie miękka i elastyczna. Rano umyj twarz delikatnym detergentem, użyj toniku lub hydrolatu i nałóż krem na dzień.

Szampon wzmacniający dla włosów przetłuszczających się

Olejek eukaliptusowy sprawdzi się doskonale w pielęgnacji włosów z tendencją do przetłuszczania. Regularnie stosowany pozwoli cieszyć się fryzurą pełną objętości. To wszystko dzięki właściwościom regulującym pracę gruczołów łojowych. Przyjemny, mentolowy zapach i delikatne chłodzenie skóry docenią także mężczyźni. 

Do łagodnego szamponu (np. dla dzieci) dodaj 5-8 kropli olejku eukaliptusowego. Energicznie wstrząśnij przed nałożeniem. Szamponu używaj przy każdym myciu głowy, minimum przez 4 tygodnie. Już po kilku myciach zauważysz, że Twoje włosy dłużej zachowują świeżość, lepiej się układają i nie tracą objętości w ciągu dnia! 

Olejek eukaliptusowy - pielęgnacja włosów tłustych

Olejek eukaliptusowy na komary… i ich ślady 

Olejek eukaliptusowy bardzo nie podoba się komarom. Użyty w dyfuzorze lub kominku, skutecznie odstrasza znienawidzone owady. Taki zestaw będzie więc doskonałym towarzyszem podczas letnich chwil spędzonych na tarasie, nad jeziorem czy w lesie. Olejek eukaliptusowy można także nakładać po rozcieńczeniu z olejem bazowym jako kompres na ugryzienia. Łagodzi ból, zmniejsza swędzenie oraz zapobiega nadkażeniom się ran.

Olejek eukaliptusowy, a także rozgniecione liście eukaliptusa jako środek odstraszający komary jest skuteczny nie tylko w naszym klimacie. W tej roli używany był przez setki lat przez rdzennych mieszkańców Australii, którzy na co dzień borykają się ze znacznie większymi i bardziej zjadliwymi owadami. Jeśli coś jest  stanie powstrzymać krwiożercze bestie z Australii, z naszymi polskimi komarami nie powinno mieć większych kłopotów. Eukaliptus był też stosowany do leczenia chorób przenoszonych przez komary, m.in. malarii. Okłady z tej rośliny były natomiast stosowane u osób ciężko pogryzionych przez pszczoły, osy i muszki tze-tze. 

Olejek eukaliptusowy a roztocza

Badania naukowe wykazały, że we wnętrzach nawanianych olejkiem eukaliptusowym roztocza rozwijają się znacznie słabiej. Jeśli więc jesteś alergikiem, warto wyposażyć się w kominek zapachowy lub dyfuzor oraz buteleczkę olejku eukaliptusowego… a najlepiej cały zapas. Na pewno docenisz jego wpływ na jakość Twojego życia! 

Olejek eukaliptusowy – kompres na bolące ucho 

Ból ucha to paskudna przypadłość, z którą co jakiś czas zmaga się niemal każdy z nas. Dzięki właściwościom przeciwbólowym, antyseptycznym, bakterio- i wirusobójczym, olejek eukaliptusowy może doraźnie pomóc w oczekiwaniu na lekarską wizytę. 

Olejek eukaliptusowy (2-4 krople) dodaj do łyżeczki oleju bazowego i wymieszaj. Niewielki kawałek waty lub kosmetycznego wacika zmocz w bardzo ciepłej wodzie, a następnie w olejowej mieszance. Tak powstały kompres umieść w bolącym uchu, tuż przy otworze przewodu słuchowego. Pod żadnym pozorem nie należy wciskać go w głąb ucha! 

Ta porada nie stanowi zamiennika dla wizyty lekarskiej! Kompresów nie powinno się stosować zamiennie z zalecanymi lekami. Nie stosuj go także, jeśli podejrzewasz jakiekolwiek uszkodzenia mechaniczne wewnątrz przewodu słuchowego. 

Olejek eukaliptusowy pozyskiwany z najcenniejszej odmiany Globulus kupisz w naszym sklepie! Do czego go wykorzystasz? 

Olejek eukaliptusowy wysokiej jakości kupisz w kej

Bibilografia: