Jakie zastosowanie i właściwości kosmetyczne ma olejek paczuli?

Intensywny i orientalny z mocnym drzewnym akcentem – to właśnie olejek paczuli będący jednym z najważniejszych surowców zapachowych. Olejek pozyskiwany jest z suszonych, sfermentowanych liści poprzez destylację z parą wodną. Proces fermentacji ma niezwykle ważne znaczenie, ponieważ ma on wpływ na jakość i wydajność olejku. Paczula to egzotyczny półkrzew, który uzyskuje do 1,2 metrów wysokości – roślina o rozłożystych, szerokich liściach zakończonych niewielkimi białymi lub jasnoróżowymi kwiatami. Tak naprawdę z każdej części paczuli można pozyskać olejek eteryczny. Ze względu na wymagające podłoże paczula rośnie w ciepłym klimacie, źle znosi niskie temperatury. Przy temperaturze poniżej 0 roślina wymarza. Pochodzi prawdopodobnie z Filipin, natomiast do Europy została sprowadzona wraz z transportem hinduskich dywanów i tkanin w XIX wieku jako skuteczny środek na mole. Obecnie uprawiana jest na obszarach o subtropikalnym klimacie. Początkowo świeży olejek ma zielony kolor i bardzo intensywny zapach, w czasie przechowywania zapach łagodnieje i zyskuje nutę słodko-balsamiczną.

Olejek paczuli jako składnik perfum

Naturalny olejek paczuli ze względu na intensywny, trwały zapach szeroko wykorzystywany jest w przemyśle perfumeryjnym. Jest on dominującym składnikiem kompozycji perfumeryjnym o zapachu orientalnym, chypre i fougere. Tutaj możesz przeczytać o skomponowaniu własnych perfum. Olejek eteryczny jest również dodawany jako utrwalacz zapachu w innych kompozycjach zapachowych. Najczęściej łączony jest z olejkiem cedrowym, jałowcowym, geraniowym i szałwiowym, goździkowym, różanym czy jaśminowym. W męskich wodach toaletowych stanowi dolną nutę zapachową, głównie w tych cytrusowych. Również znajduje się w perfumach o zapachu kwiatowym dla kobiet. Kilka przykładów popularnych perfum, z zastosowaniem eterycznego olejku paczuli:

  • Gentelmen (Givenchy), Calvin (c.Klein), Kouros (Y. St. Laurent), Eau Sauvage Extreme (Dior), Diorella (Dior), Diva (Ungaro), Maxi(Factor), Woman (Jovan), Opium( Y. St. Laurent) i wiele innych.

Olejek paczuli w kosmetykach

Oprócz perfum, olejek paczuli używany jest również do perfumowania mydeł, balsamów i innych wyrobów kosmetycznych. Dzięki intensywnemu, trwałemu zapachowi niweluje inne zapachy, tym samym przedłużając aromat środków do pielęgnacji ciała.

Z powodzeniem olejek paczuli może być składnikiem wielu kremów i balsamów do ciała. Paczula wykazuje właściwości opóźniające starzenie się, dlatego dodaj kilka kropli do kremu, który stosujesz codziennie, a Twoja cera będzie promienna, odpowiednio nawilżona, a co najważniejsze zmarszczki wygładzone. Olejek szczególnie polecany jest do cery dojrzałej, ale również problematycznej. Doskonale radzi sobie z wypryskami skórnymi, dlatego do żelu lub pianki do mycia twarzy zawsze dodawaj dwie krople olejku.

Olejek eteryczny paczuli ma też właściwości łagodzące podrażnienia, dlatego polecany jest dla osób o przesuszonej skórze ciała. Doskonale nawilża skórki wokół paznokcia. Jednorazowa aplikacja daje natychmiastowe, widoczne efekty. Pamiętaj, aby olejek zawsze rozcieńczać w oleju bazowym, ponieważ działanie olejku paczulowego jest na tyle silne, że może podrażnić skórę.

Czy wiesz, że paczula działa również na cellulit?

Wykonując zabiegi pielęgnujące, np. peeling, dodaj do niego kilka kropli olejku paczuli, a uzyskasz świetny preparat antycellulitowy. Dodaj kilka kropli olejku do kąpieli, a Twoja skóra będzie nawilżona i ujędrniona. Regularne stosowanie olejku eterycznego np. z balsamem pomoże przywrócić piękny wygląd skóry, np. po szybkiej utracie wagi.

Olejek paczuli na komary

Zbliża się lato, a wraz z jego nadejściem możemy spodziewać się plagi insektów czy komarów. Paczula jest skutecznym odstraszaczem komarów. Wraz z olejkiem goździkowym, z którym się idealnie komponuje, tworzą skuteczny środek przeciw komarom. Olejek eteryczny paczuli możesz stosować w kominku zapachowym. Paczula doskonale komponuje się z wieloma innymi olejkami naturalnymi: lawendowym, szałwiowym, geraniowym, drzewa herbacianego, cedrowym, różany, ylangowy, bergamotowym, jałowcowym i sosnowym.

 

A Ty jakie znasz zastosowanie eterycznego olejku paczuli?

Przejdź do sklepu

Zachęcamy do odwiedzenia naszego fanpage’a na Facebooku – bądź na bieżąco z promocjami w internetowym sklepie KEJ!