Skóra wrażliwa – jakie są objawy i jak ją pielęgnować?

Skóra wrażliwa to problem, z którym boryka się coraz więcej osób. Jest ona niezwykle wymagająca i trudna w pielęgnacji. Najczęściej z problemem cery wrażliwej spotykają się kobiety. Czym się charakteryzuje cera sucha i jak o nią dbać?

Jakie są objawy skóry wrażliwej?

Skóra wrażliwa charakteryzuje się widocznymi zaczerwienieniami, suchością, obrzękiem, często łuszczy się, co powoduje swędzenie, pieczenie, mrowienie czy nadmierne ściągnięcie. Swędząca skóra czasami jest tak uciążliwa, że gdy jej dotykamy, dodatkowo ją podrażniamy, a to z kolei pogarsza stan skóry. W zależności od ilości receptorów na skórze objawy mogą być słabsze lub silniejsze. Skóra wrażliwa mocno reaguje na zmiany atmosferyczne: promienie słoneczne, wiatr, mróz czy zmienna temperatura. Na jej kondycje mają wpływ również kosmetyki, których codziennie używamy, a także zanieczyszczenie powietrza.

Dlaczego skóra jest wrażliwa?

Jedne osoby mają cerę mniej wrażliwą, inne bardziej. Częściej problem suchej cery dotyka kobiety niż mężczyzn. Dlaczego? Wpływ na naszą skórę mają uwarunkowania genetyczne, ale przede wszystkim czynniki zewnętrzne. Stres, warunki atmosferyczne oraz dieta to najczęstsze elementy składające się na wygląd i kondycję naszej skóry. Zatem prawdą jest, że cerę wrażliwą dziedziczymy wraz z genami, ale niestety niezdrowy tryb życia sprzyja pogorszeniu się jej stanu.

W jaki sposób pielęgnować cerę wrażliwą?

Pielęgnację skóry wrażliwej należy zacząć od dokładnego demakijażu cery. Nawet rano jest to konieczność, ponieważ demakijaż pomoże oczyścić skórę z sebum, które nagromadziło się podczas nocy na naszej twarzy. Demakijaż należy wykonać w sposób delikatny, nie pocierając mocno twarzy. Doskonale powinna się tutaj sprawdzić metoda OCM. O metodzie OCM przeczytasz tutaj. Dla skóry wrażliwej najlepszymi olejkami eterycznymi są: lawendowy i geraniowy. Nawilżają skórę i dodatkowo łagodzą podrażnienia. Unikaj stosowania ich bezpośrednio na twarz, ale skorzystaj z olejów bazowych, z którymi doskonale się łączą. Twarz delikatnie osusz miękkim ręcznikiem. Następnie w celu oczyszczenia skóry użyj delikatnego żelu do mycia lub pianki. Następnie użyj hydrolatu, który świetnie zastąpi tonik. Hydrolaty nie zawierają alkoholu ani parabenów czy sls. Do cery wrażliwej doskonale sprawdzi się hydrolat z lawendy oraz z róży damasceńskiej. Idealnie przygotują bazę pod następne kroki pielęgnacji. Tak przygotowana cera jest gotowa, aby wchłonąć krem, który koniecznie musi być bez substancji konserwujących oraz zapachowych. Pamiętaj, że to one najbardziej uczulają i powodują powstawanie zmian na skórze. Pamiętaj również o ochronie przeciwsłonecznej. Idealnie byłoby, gdyby krem, który stosujesz zawierał filtry UV. Następny krok to makijaż kolorowy. Oczywiście nie jest obowiązkowy, ale wiemy, że kobiety lubią podkreślić atuty swojej urody. Używaj tylko sprawdzonych kosmetyków, a jeśli wybierasz nowości, zrób próbę uczuleniową na niewielkim fragmencie skóry, np. za uchem.

 

Czego należy unikać, gdy ma się skórę wrażliwą?

  • nagłych zmian temperatury powierza (mowa tutaj również o klimatyzacji),
  • ostrych przypraw,
  • gorących kąpieli,
  • wystawiania się na promienie słoneczne,
  • wszelkiego rodzaju peelingów.

O czym należy pamiętać, mając skórę wrażliwą?

  • chroń odpowiednimi kremami swoje ciało, i okrywaj je w miarę możliwości w słoneczne dni,
  • nawilżaj codziennie skórę, ale nie tylko od zewnątrz, pamiętaj o codziennym piciu wody,
  • odrzuć kosmetyki, które zawierają alkohol, parabeny i sls – składniki te mocno podrażniają i uczulają skórę.

Skóra wrażliwa jest trudna w pielęgnacji, wymaga czasu i dokładności. Pamiętaj, aby starannie wybierać kosmetyki, których będziesz używać oraz stosować się do powyższych zaleceń. Jeśli Twoje zmiany skórne nie ustępują pomimo stałej pielęgnacji, być może mają podłoże bakteryjne lub wirusowe. W takich przypadkach najlepiej skonsultować się z lekarzem specjalistą.

A czy Ty masz skórę wrażliwą? Jak sobie radzisz z jej pielęgnacją?


Przejdź do sklepu

Zachęcamy do odwiedzenia naszego fanpage’a na Facebooku – bądź na bieżąco z promocjami w internetowym sklepie KEJ!