Jak dbać o cerę dojrzałą? Skuteczne porady, aby zachować młody wygląd skóry.
Specjaliści zgodnie przyznają, że skóra dojrzała wymaga największej uwagi i dbałości podczas jej pielęgnacji. Starzenie skóry to nieuchronny okres, którego czeka każdego z nas. Kiesy mówimy o cerze dojrzałej? Proces starzenia skóry zaczyna się już po 25 roku życia, a tempa nabiera po 30. O skórze dojrzałej mówimy po 45 roku życia. Ważne, aby całe życie zwracać uwagę, w jaki sposób pielęgnujemy naszą skórę oraz o odpowiedni dobór kosmetyków.
Jak wygląda skóra dojrzała?
- Skórze brakuje elastyczności, jest szara i przesuszona. Skóra szybko traci wodę, a wolno przyjmuje czynniki odżywcze
- Twarz wygląda na zmęczoną
- W dół opadają policzki, kąciki oczu i ust
- Na twarzy pojawiają się zmarszczki, te mimiczne stają się głębsze
- Zmienia się owal twarzy.
Co wpływa na przyśpieszony proces starzenie się skóry?
- Niestety w dużej mierze to od genów zależy, kiedy i jak nasza skóra będzie się zmieniać, dlatego wiek 45 lat to tylko granica umowna, która może przeciągnąć się w obydwie strony
- Promieniowanie UV. Pięknie opalona skóra to marzenie każdego zwłaszcza podczas wakacyjnych miesięcy. Niestety, skóra wystawiona na długie promieniowanie słoneczne szybciej się starzeje. Możemy zauważyć, że na partiach najczęściej odkrytych tj. twarz, szyja i dekolt nasza skóra jako pierwsza przestaje być elastyczna. Ponadto na skórze mocno opalonej, zmarszczki są znacznie podkreślone
- Rodzaj skóry. Skóra sucha, wrażliwa i alergiczna ma skłonność do szybszego starzenia się
- Spowolniony metabolizm komórek oraz osłabnięcie zdolności naskórka do odnowy
- Brak odpowiedniego nawilżania
- Złe oczyszczanie skóry i błędy w pielęgnacji
- Dieta uboga w tłuszcze
- Czynniki stresogenne i przemęczenie
- Dodatkowo spożywanie w nadmiarze alkoholu oraz palenie papierosów.
Niestety czynników jest wiele, a sam proces jest nieuchronny. Pamiętaj jednak, że najważniejsze jest zaakceptować zmiany, które zachodzą w naszym wyglądzie i pokochać siebie takim, jakim jesteś.
Na szczęście są skuteczne sposoby, dzięki którym spowolnisz proces starzenia się skóry. Spróbujemy przedstawić Ci metody, aby Twoja skóra wyglądała cały czas promienna i uchronić ją od zbyt szybkiej utraty młodości.
Co robić, aby spowolnić proces starzenia się skóry?
- Chronić przed słońcem. Nie oznacza to całkowitej rezygnacji z opalania się, ale pamiętaj o stosowaniu kremu z filtrem UV, nie tylko podczas pobytu na plaży. Stosuj krem z filtrami codziennie, pamiętaj również, aby zabezpieczać delikatną skórę dzieci. Dbając o zdrowy wygląd dziecka od najmłodszych lat, przy okazji uczysz dziecko dobrych nawyków, w jaki sposób prawidłowo pielęgnować swoją skórę.
- Pamiętaj o regularnym złuszczaniu. Peeling usuwa martwy naskórek i delikatnie wygładza skórę. Następnie zastosuj maskę głęboko nawilżającą. Zabieg ten możesz powtarzać 2-3 razy w tygodniu.
- Codzienne stosowanie kremu. Inny krem na dzień, inny na noc. Dlaczego? Kremy na dzień i na noc różnią się składnikami. Pozwólmy, aby krem aktywnie działał przez noc, gdy nasza skóra najbardziej odpoczywa.
- Przed wykonaniem wszelkich czynności kosmetycznych, pamiętaj o dokładnym oczyszczeniu twarzy! Dobrze wykonany demakijaż to pierwszy krok w prawidłowej pielęgnacji skóry.
- Odżywiaj skórę. Serum pod oczy idealnie się do tego sprawdzi, jego aktywne składniki głęboko wnikają w skórę, tworząc warstwę ochronną i wypełniają drobne zmarszczki.
- Masuj twarz. Codzienny masaż twarz, nawet ten podczas aplikacji kosmetyku (Pamiętaj! Krem czy serum nie powinno być rozsmarowywane a delikatnie wklepywane opuszkami palców. Zapewni to większa skuteczność kosmetyku).
- Relaksacyjna kąpiel. Po całym dniu, gdy jesteśmy zabiegani często marzymy o ciepłej kąpieli. I bardzo dobrze, ponieważ ciepła, ale nie gorąca kąpiel pozwoli na chwile relaksu i odprężenia, co przyczyni się do zdrowszego wyglądu skóry.
Najlepsza pielęgnacja skóry dojrzałej naturalnymi kosmetykami
Jeśli stawiasz na pierwszym miejscu naturalność i chcesz dla swojej skóry delikatnej, ale skutecznej pielęgnacji, najlepszym rozwiązaniem będą naturalne kosmetyki. Istnieje szereg olejków, które wspomagają nierówną walkę z oznakami starzenia się skóry.
Jakie olejki do skóry dojrzałej?
Oleje kosmetyczne: Arganowy, z awokado, migdałowy, z nasion dzikiej róży z pestek dyni i jojoba.
Naturalne olejki eteryczne: lawendowy, geraniowy, pomarańczowy, rozmarynowy, tymiankowy i z kopru włoskiego.
Stosując oleje kosmetyczne jako bazę, możesz stworzyć własne kosmetyki, które przywrócą blask zmęczonej skórze. Olejki eteryczne, mają właściwości nawilżające, głęboko odżywiające komórki oraz regenerujące. To bardzo ważne, aby kosmetyki, które wybieramy albo sami tworzymy, regenerowały skórę twarzy. Olejki eteryczne nie tylko mogą być dodawane do olejów, ale również do gotowych kremów i serum, jako składnik wzmacniający ich działanie.
Niesamowity w swym działaniu jest Hydrolat z róży damasceńskiej, który działa tonizująco i odżywczo. Regeneruje zmęczoną i dojrzałą cerę, przywracając jej naturalny blask. Rozjaśnia cerę, uelastycznia naskórek, regularnie stosowany widocznie wygładza i doskonale nawilża skórę. Hydrolat może być stosowany jako mgiełka do twarzy lub włosów albo jako tonik.
Czy próbowałeś już tworzyć własne kosmetyki? Ponownie zachęcamy Cię do tego i podpowiadamy kolejny przepis na domowe serum. Jest niesamowicie skuteczne, ponieważ odżywia i regeneruje skórę, dając widoczne efekty poprawy elastyczności skóry. Jest dosyć łatwe w przygotowaniu i nie wymaga sporej ilości czasu.
Co potrzebujesz, aby wykonać regenerujące serum do twarzy na noc?
- 15 g skwalanu
- 15 g oleju arganowego
- 10 g oleju z nasion dzikiej róży
- 2 krople olejku pomarańczowego (tylko tego uzyskanego ze skórki pomarańczy)
- 1 ml (ok. 27 kropli witaminy E)
Sposób przygotowania:
- Wszystkie składniki mieszamy w naczyniu i przelewamy do buteleczki z ciemnego szkła. Kosmetyk jest gotowy od razu do użycia.
- Na skórę nakładamy cienką warstwę serum i delikatnie wklepujemy w skórę twarzy i dekoltu. Gdy mieszanka się wchłonie, aplikujemy na niej stosowny krem.
- Serum przechowujemy najlepiej w lodówce, a jego przydatność określa się na 3 miesiące.
Na sam koniec przypominamy jeszcze o regularnym uzupełnianiu płynów. Woda w organizmie ma ogromne znaczenie. Przez odpowiedni brak jej ilości skóra traci jędrność i elastyczność. Staje się szorstka i wiotka. Skóra odwodniona ma większą skłonność do przedwczesnego starzenia i szybciej pojawiają się na niej zmarszczki.
W jaki sposób radzisz sobie z pierwszymi oznakami starzenia się skóry? Podziel się z nami swoimi sposobami!
Przepis na serum pochodzi z książki: Klaudyny Hebda, Ziołowy Zakątek. Kosmetyki, które zrobisz sam, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2014.
Zachęcamy do odwiedzania naszego fanpage’a na Facebooku – bądź na bieżąco z promocjami w internetowym sklepie KEJ!