O olejku z drzewa herbacianego – właściwości kosmetyczne

Olejek z drzewa herbacianego to niesamowity preparat o tak szerokim zakresie działania, że nazywa się go królem wśród olejków naturalnych. Obok olejku eukaliptusowego jest najważniejszym olejkiem pochodzącym z Australii. Jeszcze w latach 80′ XX wieku produkowany był w ilości ośmiu ton rocznie, obecnie ta ilość wzrosła do 500 ton, co stanowi 90% produkcji światowej. Aborygeni używają olejku od zarania dziejów na dolegliwości różnego pochodzenia. Leczyli nim katar, przeziębienie, ból gardła, a nawet stosowali jako środek odkażający na rany. Do dzisiaj dzięki swoim niesamowitym właściwościom wchodzi w skład wielu preparatów farmaceutycznych i kosmetyków do pielęgnacji skóry. Olejek dodawano również do wody, tworząc orzeźwiające napoje. Zwyczaj picia takiego napoju przywieźli żeglarze kapitana Cooka, pierwsi Europejczycy, którzy przypłynęli na Nową Zelandię. Należy jednak nadmienić, że owa herbata nie ma nic wspólnego z herbatą znaną na całym świecie. Herbata, którą pijemy dzisiaj, parzona jest z liści krzewu herbacianego rosnącego głównie w południowej Azji.

Olejek z drzewa herbacianego pozyskiwany jest z liści i gałązek drzewa Melaleuca alternifolia. Drzewo herbaciane ma około 7 metrów wysokości i rozłożystą koronę. Rośnie na nizinnych, bagnistych terenach. Kiedyś pozyskiwano surowiec z dziko rosnących drzew. Obecnie drzewa uprawiane są na ogromnych plantacjach, które otoczone są specjalną opieką, aby jakość uzyskanego surowca była najwyższej jakości. Zbiory trwają praktycznie cały rok, zawartość olejku eterycznego w surowcu jest wyższa jesienią i zimą, a niższa latem. Z pozyskanego surowca, w wyniku destylacji z parą wodną, otrzymuje się olejek drzewa herbacianego. W Australii olejek pozyskiwany jest tylko ze świeżego surowca, jednak prowadzone są badania, z których wynika, że również wysuszone liście nie tracą olejku.

Olejek drzewa herbacianego jest cieczą bezbarwną o specyficznym, ziołowym zapachu z nutą pieprzu i gałki muszkatołowej. Olejek z drzewa herbacianego Kej można stosować jako dodatek do kosmetyków, ale również bezpośrednio na skórę ciała czy twarzy. Zawsze należy pamiętać o wykonaniu próby uczuleniowej np. za uchem.

 

Jakie zastosowanie ma olejek z drzewa herbacianego?

Olejek jest składnikiem past do zębów oraz dezodorantów. Doskonale sprawdza się również razem z olejkiem szałwiowym w płynach do płukania jamy ustnej. Odświeża jamę ustną, niwelując nieprzyjemny oddech. Możesz w warunkach domowych przygotować taki preparat: 2 łyżki przegotowanej wody wymieszaj z 2 kroplami olejku eterycznego z drzewa herbacianego.

Chcąc utrzymać szczoteczkę do zębów w czystości, przemyj ją olejkiem raz w tygodniu. 1 kropelka na szczoteczkę w zupełności wystarczy.

Olejek naturalny z drzewa herbacianego nadaje się przede wszystkim do skóry suchej. Jak stosować olejek na przesuszoną i szorstką skórę? Najlepiej dodać kilka kropli do ulubionego balsamu i wmasować w skórę ciała. Innym sposobem użycia olejku jest wymieszanie go z olejem bazowym. Olej migdałowy lub kokosowy z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego dogłębnie wnika w skórę, dzięki czemu staje się gładka i idealnie nawilżona. Do jednorazowej aplikacji użyj 5 kropli olejku eterycznego.

Jak używać olejku na twarz?

Olejek z drzewa herbacianego doskonale nadaje się również do skóry problematycznej, tłustej i mieszanej. Działa ściągająco na pory, normalizuje pracę gruczołów łojowych. Jest częstym dodatkiem do maści i kremów na wypryski skórne. Aby uzyskać idealny kosmetyk dla siebie, proponujemy do kremu dodać 2–3 krople olejku i wklepywać opuszkami palców.

Pamiętaj o kolejności oczyszczania twarzy: najpierw używamy żelu do mycia twarzy lub delikatnego, naturalnego mydła. Do cery problematycznej doskonale sprawdzą się te z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego. Następnie stosujemy tonik. Czy wiesz, jak zrobić domowy tonik na problemy skórne?

Podpowiemy Ci prosty przepis, jak zrobić tonik do twarzy: woda, najlepiej przegotowana lub źródlana z dodatkiem octu jabłkowego oraz kilkoma kroplami olejku z drzewa herbacianego. Kosmetyk można stosować dwa razy dziennie, przed nałożeniem kremu.

Jeśli stosujesz tonik i krem z dodatkiem olejku drzewa herbacianego, nie dodawaj go już do innych kosmetyków na skórę twarzy. Nadmiar kosmetyku może zbytnio przyzwyczaić skórę do niego i spowodować odmienne efekty działania.

Olejek herbaciany działa łagodząco na podrażnienia spowodowane promieniami słonecznymi, dlatego warto mieć go przy sobie, gdy pojawią się pierwsze, letnie promienie słońca. Jako bazy użyj nierafinowanego oleju kokosowego (1 łyżeczka olejku kokosowego z dodatkiem 1 kropli olejku). Mieszankę rozprowadź delikatnie na podrażnioną skórę.

Olejek z drzewa herbacianego na włosy

Olejek z drzewa herbacianego można stosować na włosy. Doskonale oczyszcza przetłuszczającą się skórę głowy, dzięki czemu włosy są dłużej świeże. Możesz stosować go do każdego rodzaju szamponu. Z dodatkiem olejku możesz przygotować płukankę na włosy – szklanka wody + 5 kropli olejku. Taka płukanka wzmocni włosy, pozbędziesz się problemu wypadających włosów, a dodatkowo nadasz im wyjątkowego blasku.

Rzesza fanów rekomenduje olejek z drzewa herbacianego na zmarszczki mimiczne. Wybieraj krem lub serum z dodatkiem olejku, lub stwórz go sam. Do oleju bazowego np. z wiesiołka dodaj kilka kropli olejku z drzewa herbacianego. Mieszanka doskonale nadaje się do masażu twarzy. W jaki sposób masować twarz? Podpowiadamy tutaj.

 

Olejek z drzewa znalazł szerokie zastosowanie również w preparatach do higieny intymnej, dlatego warto do kąpieli dodać 2–3 krople olejku.

Dodatkowo możesz go stosować również w codziennym życiu, w pracach domowych. Idealnie poradzi sobie z nieprzyjemnym zapachem w pralce, a przy okazji odświeży pranie. Do jednorazowego prania zaleca się użyć 5 kropli olejku. Jeśli martwisz się, że zostaną na ubraniach czy ręczniku plamy, bez obaw. Olejek nie pozostawia tłustych plam.

Ogromne właściwości olejku z drzewa sprawdzają się w różnych dziedzinach życia. Czy znasz inny sposób na wykorzystanie olejku? Podziel się z nami, zostawiając komentarz.

Przejdź do sklepu

Zachęcamy do odwiedzania naszego fanpage’a na Facebooku – bądź na bieżąco z promocjami w internetowym sklepie KEJ!