Olejek cytrynowy — właściwości i zastosowanie

Ich smak i zapach wszyscy dobrze znamy już od dzieciństwa. Rozgrzewająca herbata z cytryną w chłodny wieczór, a może orzeźwiająca lemoniada w upalne, letnie dni? Cytrynę z powodzeniem stosujemy także jako naturalny środek wspomagający odporność, a w kuchni — jako dodatek do wypieków. Czy znasz właściwości, jakie ma niepozorny olejek cytrynowy?

Zastosowanie i właściwości olejku cytrynowego

Olejek eteryczny z cytryny firmy KEJ pozyskujemy metodą tłoczenia na zimno, co zapewnia mu najlepsze właściwości zapachowe i bogaty skład chemiczny. Cytryny, które zmieniają się w nasz olejek, rosną w gorącym słońcu upalnej Italii. W małej buteleczce olejku zamykamy włoskie wakacje!

Olejek cytrynowy jest cenionym surowcem w farmacji i kosmetologii. W przemyśle perfumeryjnym stanowi składnik wielu kompozycji, dodając im lekkości i świeżości. W połączeniu z olejkiem pomarańczowym i bergamotowym stanowi główną nutę cytrusową. Jak pachnie czysty eteryczny olejek cytrynowy? Wyraźnie, cytrusowo, świeżo. Nie można go pomylić z żadnym innym olejkiem!

Olejek cytrynowy firmy KEJ

Olejek cytrynowy — właściwości aromaterapeutyczne

Właściwości lecznicze zarówno samego owocu, jak i olejku cytrynowego znali już z całą pewnością starożytni Egipcjanie. Stosowali olejek cytrynowy w celu leczenia zatruć nieświeżym mięsem. W Europie wierzono, że cytryna ma moc leczenie nawet tak poważnych chorób, jak malaria i tyfus.

Współczesna aromaterapia czerpie garściami z mocy olejku eterycznego z cytryny. Olejek cytrynowy swoje właściwości zawdzięcza bogatemu składowi, w którym znajdziemy m.in: linalol, cytral, a także inne aldehydy i liczne terpeny. Związki te odpowiadają za silne działanie biologiczne oraz charakterystyczny zapach olejku.

Olejek cytrynowy ma udokumentowane działanie bakteriobójcze, przeciwzakaźne i przeciwgorączkowe. Z tego powodu często stosuje się go jako wspomaganie leczenia chorób górnych dróg oddechowych, łagodzi także kaszel i ułatwia oddychanie. Właściwości przeciwanemiczne, jakie wykazuje olejek cytrynowy, wykorzystuje się przy leczeniu niedokrwistości. Ma zdolność stymulowania organizmu do produkcji czerwonych i białych krwinek. Na uwagę zasługuje także korzystny wpływ olejku cytrynowego na narządy wewnętrzne: wątrobę, nerki i żołądek.

Nieoceniony pozostaje także wpływ aromaterapii z wykorzystaniem olejku cytrynowego na psychikę i stan emocjonalny pacjentów. Olejek eteryczny z cytryn stosuje się wspomagająco przy mocnym stresie i apatii. Orzeźwia, jednocześnie uspakajając, co pomaga pacjentom wrócić do równowagi emocjonalnej. Znany jest także pozytywny wpływ aromatu olejku cytrynowego na łagodzenie zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Infografika - właściwości olejku cytrynowego
To tylko wybrane właściwości olejku cytrynowego.

Olejek cytrynowy w kosmetyce i kosmetologii

W literaturze naukowej znajdziemy liczne zastosowania kosmetyczne olejku cytrynowego. Dzięki jego właściwościom antyseptycznym, bakteriobójczym i ściągającym, jest dobrym przyjacielem cer z niedoskonałościami. Pomaga zwalczać bakterie trądzikowe, jednocześnie wygładzając blizny i delikatnie rozjaśniając skórę. Działanie keratolityczne (złuszczające naskórek) sprawia, że olejek cytrynowy polecany jest na przebarwienia skórne. Ze względu jednak na potencjalne działanie drażniące oraz fototoksyczne, aplikacja olejku eterycznego z cytryny na skórę musi być bardzo ostrożna, a dawkowanie minimalne.


Olejek cytrynowy do pielęgnacji cery

Ekstrakt z cytryny jak i olejek eteryczny jest częstym składnikiem preparatów dla cer tłustych i mieszanych. Olejek cytrynowy wykazuje silne właściwości oczyszczające i tonizujące, skutecznie odblokowuje pory skóry. Z tego względu często używany jest jako dodatek do olejowego oczyszczania twarzy. Ponadto, olejek cytrynowy skutecznie ujędrnia i poprawia koloryt skóry, dlatego w niewielkich ilościach używany jest w preparatach dedykowanych cerom dojrzałym. Wzmacnia także naczynia krwionośne, co powinno zainteresować szczególnie posiadaczki cery naczyniowej. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na samodzielne wykonane kosmetyki wzbogacone mocą olejków eterycznych!

Maseczka rozświetlająca i uspakajająca dla cery naczyniowej, a także zmęczonej i pozbawionej blasku

Maseczka aromaterapeutyczna może stać się stałym elementem Twojej pielęgnacji. Najlepiej przygotować ją na świeżo i zużyć całość, aby w pełni wykorzystać właściwości, jakie ma olejek cytrynowy i inne jej składniki.

Przygotuj:
– łyżkę miodu
– pół łyżeczki ulubionego oleju bazowego (jojoba, awokado, olej ze słodkich migdałów)
– mieszankę olejków eterycznych: 2 krople olejku cytrynowego i po kropelce olejku różanego i neroli.

Tak przygotowaną maseczkę dokładnie wymieszaj i nakładaj na wilgotną skórę twarzy. Do zwilżenia cery możesz użyć swojego ulubionego hydrolatu, co dodatkowo wzmocni działanie kosmetyku. Po upływie około 20 minut, zmyj maseczkę ciepłą wodą.

Infografika - olejek cytrynowy polecany jest dla cery trądzikowej
Choć z olejkiem cytrynowym należy obchodzić się ostrożnie, może on stać się sprzymierzeńcem walki o piękną skórę!

Tonik odświeżający

Cytryna ma właściwości odświeżające, dlatego dobrze jest przemywać twarz tonikiem z dodatkiem olejku naturalnego z cytryny. Tonik oczyści twarz, zapewniając jej świeży i promienny wygląd, a cera matowa nabiera blasku. Przede wszystkim jednak tonik pomaga powrócić skórze do swojego naturalnego pH po kontakcie np. z detergentem. Jeśli masz cerę suchą, olejku z cytryny używaj bardzo ostrożnie, ponieważ może za bardzo wysuszyć skórę. Aby wykonać tonik z olejkiem cytrynowym, możesz wykorzystać ulubiony hydrolat. Po prostu dodaj 2-3 krople olejku eterycznego z cytryny. Kosmetyku lepiej używać na noc, ponieważ olejek cytrynowy ma właściwości fotouczulające.

Olejek cytrynowy do pielęgnacji ciała

W pielęgnacji ciała olejek cytrynowy ceniony jest ze względu na właściwości ujędrniające. Często spotkamy go więc w preparatach dedykowanych walce z cellulitem i skórą wiotką. My szczególnie polecamy oliwkę zmniejszająca obrzęki nóg.

Oliwka przeciw obrzękom nóg

Oliwkę stosuj codziennie do masażu nóg. Najlepiej nanieś ją na rozgrzaną po kąpieli skórę. Nie tylko pomoże usunąć zmęczenie i obrzęki, ale i otuli Cię wyjątkowym, orzeźwiającym aromatem przywracając witalność!

Przygotuj:
– 100 ml ulubionego oleju bazowego – kokosowego (rozpuszczonego), z pestek winogron, jojoba
– 20 kropli olejku eterycznego z mięty pieprzowej
– 15 kropli olejku eterycznego geraniowego
– 15 kropli olejku eterycznego cytrynowego

Olejek cytrynowy na wzmocnienie paznokci

Piękne i zdrowe paznokcie to marzenie każdej kobiety. Dziś panie często zmagają się z problemem słabych i łamliwych paznokci na skutek m.in. nieprawidłowej stylizacji hybrydowej czy żelowej. Także te z natury zdrowe paznokcie wymagają dodatkowego wzmocnienia, jeśli chcemy, aby manicure pozostawał trwały.

Rozcieńczony olejek cytrynowy regularnie stosowany na paznokcie, np. z oliwą z oliwek, wzmocni je i zapobiega rozdwajaniu się. Dodatkowo skórki wokół paznokcia staną się rozjaśnione i zmiękczone. Mieszankę należy wmasowywać delikatnie w okolicach paznokci i pozostawić do całkowitego wchłonięcia się kosmetyku. Pamiętajmy jednak, że nie należy jej stosować bezpośrednio przed ekspozycją na światło słoneczne!

Infografika - jak zrobić oliwkę wzmacniającą paznokcie z wykorzystaniem olejku eterycznego z cytryny
Oliwkę najwygodniej aplikować tuż przed snem, lub wtedy, gdy planujesz odpoczynek. Warstewka oliwy na dłoniach nie będzie Ci wtedy przeszkadzać.

Olejek cytrynowy w trosce o Twoje włosy

Włosy cienkie, pozbawione blasku będą wdzięczne za zabiegi kosmetyczne z dodatkiem olejku cytrynowego. Olejek bowiem wzmocni je i zapewni dłuższą świeżość. Olejek z cytryny polecany jest szczególnie dla osób z problemami przetłuszczającej się skóry głowy. Dodatkowo, olejek cytrynowy w połączeniu z innymi olejkami eterycznymi może pomóc w walce z nadmiernym wypadaniem włosów. Do codziennej pielęgnacji, najlepiej sprawdza się używanie specjalnego szamponu wzmacniającego, który… można zrobić samodzielnie w domu!

Szampon wzmacniający i hamujący wypadanie włosów

Szampon aromaterapeutyczny wzbogacony jest odpowiednim stężeniem wybranych olejków. Jest łatwy w codziennym użyciu, a pierwsze efekty jego stosowania najczęściej można zauważyć po kilku myciach!

Przygotuj:
– łagodny szampon przeznaczony dla dzieci
– 4 krople olejku rozmarynowego
– 2 krople olejku cedrowego
– 2 krople olejku cytrynowego
– 1 kroplę olejku ylangowego

Szampon nie tylko doskonale oczyści skórę głowy i pobudzi cebulki do wzrostu, ale także otuli Cię niesamowitym aromatem naturalnych olejków eterycznych. Prysznic i kojące doznania aromaterapeutyczne w jednym!

Olejek cytrynowy a olejowanie włosów

Jeśli chcesz jeszcze bardziej wzmocnić włosy, wymieszaj olejek cytrynowy i rozmarynowy z niewielką ilością oleju jojoba. Nałóż na całą długość włosów, dodatkowo masując skórę głowy. Odczekaj minimum 30 minut, następnie nałóż odżywkę do włosów i umyj głowę szamponem. Osoby o blond włosach mogą używać rozcieńczonego olejku jako naturalny rozjaśniacz.

Olejek cytrynowy w domowych porządkach

Właściwości bakteriobójcze, odświeżające i aromatyzujące olejku cytrynowego zastosowanie znajdą także przy sprzątaniu domu w duchu eko! Oto nasze pomysły na zastosowanie olejku eterycznego z cytryny w domowych porządkach.

  • Dodaj kilka kropli olejku do wody i umyj podłogę. Mieszkanie będzie pachniało jak nigdy dotąd!
  • Olejek pomaga doczyścić plamy i zanieczyszczenia z różnych powierzchni. Doskonale poradzi sobie z tłustymi plamami w piekarniku, niweluje nieprzyjemny zapach ze zlewu, a nawet z powodzeniem doczyści powierzchnię z kleju. Sprawdzi się również jako naturalny preparat do nabłyszczania mebli. Dodaj kilka kropli olejku cytrynowego do roztworu wody, sody oczyszczonej i octu jabłkowego i zobacz, jak brud sam znika z Twojego domu.
  • Do butelki z wodą dodaj kilka kropli olejku cytrynowego i rozpyl w szafie. Ubrania będą przyjemnie pachnieć i zachowają na długo świeżość. Nie obawiaj się tłustych plam po olejku. Takiej mgiełki możesz także użyć jako zwilżacz przy prasowaniu. (Uwaga! Przed prasowaniem zrób próbę na niewidocznym kawałku tkaniny.)
Infografika - ekologiczne sprzątanie domu z użyciem olejku cytrynowego
Właściwości bakteriobójcze olejku cytrynowego sprawiają, że to jeden z najczęściej używanych olejków eterycznych w eko-domach!

Jeżeli czujesz miętę do cytryny, zapal olejek cytrynowy w kominku i pozwól, by aromat roznosił się po wnętrzach Twojego domu. To znacznie lepsza alternatywa dla świec zapachowych, które często w swoim składzie mają syntetyczne substancje zapachowe. Możesz też stworzyć swoją unikalną mieszankę zapachową, dokładnie taką, jaka odpowiada Twoim preferencjom. Goście już zawsze będą kojarzyć Twoje mieszkanie z tym zapachem! Olejek cytrynowy dobrze komponuje się z olejkami eterycznymi z: eukaliptusa, geranium, jałowca, róży, kopru włoskiego i ylangu.

Naturalny olejek cytrynowy KEJ

Bibliografia:
Najlepsze olejki aromaterapeutyczne. Iwona Konopacka-Brud, Władysław S. Brud, 2021
Aromaterapia. Ilustrowany przewodnik. Clare Walters, 2001
Przegląd wybranych olejków eterycznych wykorzystywanych w kosmetologii i aromaterapii. Magdalena Walasek-Janusz, Ewa Dorota Zalewska, Grażyna Zawiślak, Robert Gruszecki, 2021