Oczyszczanie organizmu z toksyn — skuteczne metody

Zanieczyszczone środowisko, smog, przetworzona żywność. Gazowane napoje, używki, nadmierne stosowanie leków… Brzmi znajomo? W dzisiejszych czasach trudno uniknąć wyżej wymienionych czynników. Toksyny atakują z każdej strony, powodując zanieczyszczenia w naszych ciałach. Jak przeprowadzić oczyszczanie organizmu? Kiedy jest ono konieczne? Odpowiedzi czekają w tym artykule!

Co to jest oczyszczanie organizmu?

Oczyszczanie organizmu to proces polegający na usunięciu z niego toksyn. Należą do nich przede wszystkim metale ciężkie, ale także inne związki, powszechnie występujące w naszym środowisku.

Toksyny — skąd się biorą w naszych ciałach?

Do kontaktu z toksynami we współczesnym świecie dochodzi w zasadzie nieustannie. Powietrze zanieczyszczone jest produktami spalania węgla i innych związków chemicznych, z których większość ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Swoje dokładają zanieczyszczenia pochodzące ze spalarni śmieci, fabryk i zakładów przemysłowych, a także dym tytoniowy.

Wiele toksyn dostaje się do naszego organizmu wraz z pożywieniem. Samo unikanie fast-food’ów nie jest gwarancją zdrowej diety. Niestety, warzywa i owoce nierzadko zawierają szkodliwe pestycydy oraz inne związki pochodzące z nawozów i oprysków. Mięso często ma w sobie szkodliwe produkty przemiany materii i m.in. antybiotyki, które przez lata kumulują się w naszych organizmach. Ryby z kolei mogą zawierać metale ciężkie, których nadmiar znajduje się w wodach zarówno słodkich, jak i słonych.

Kolejną grupą toksyn są te, które wnikają do naszego ciała poprzez skórę. Na szczęście nasz największy narząd jest dość szczelną barierą i nie tak łatwo jest dostać się przez nią do środka organizmu. Mimo to istnieją substancje, których budowa cząsteczkowa umożliwia penetrację w głąb naskórka, a stamtąd do skóry właściwej i naczyń krwionośnych. Dlatego zalecamy, aby produkty kosmetyczne i środki czystości stosować zawsze zgodnie z przeznaczeniem. Silną “chemię domową” najlepiej jest zastąpić naturalnymi środkami czystości. Pamiętaj także o stosowaniu rękawic ochronnych, jeśli Twoje dłonie będą mieć kontakt ze żrącymi detergentami.

Oczyszczanie organizmu to proces wspomagający naturalne funkcjonowanie organizmu, ma na celu wydalenie toksyn

Jak organizm oczyszcza się z toksyn?

Nasze organizmy mają zdolność do samooczyszczania. Taką funkcję pełni m.in. wątroba, nerki i skóra.

Wątroba — wielozadaniowy komputer w brzuchu

Znajdująca się w jamie brzusznej wątroba jest największym narządem wewnętrznym w organizmie człowieka. U dorosłego mężczyzny może ważyć nawet 1700 g! Wątroba w organizmach kręgowców pełni ponad 500 funkcji, dlatego też od jej kondycji zależy zdrowie całego ciała. Złożoność procesów jakie w niej zachodzą można porównać do tych toczących się w mózgu.

Jedną z najistotniejszych funkcji wątroby jest oczyszczanie organizmu z toksyn. Dzieje się to na wielu płaszczyznach. Komórki wątroby neutralizują szkodliwe substancje zawarte w pożywieniu, m.in. alkohol, składniki leków, konserwanty, pestycydy stosowane w uprawie roślin. Kolejną istotną rolą wątroby jest przekształcanie toksycznego amoniaku w nieszkodliwy mocznik. Ponadto, wątroba usuwa nadmiarowe hormony, zarówno te, które dostają się do organizmu z pożywieniem jak i hormony endogenne — produkowane przez inne organy. Żółć produkowana przez wątrobę także ma ważną rolę w procesie oczyszczania organizmu.

Skóra — w tę i z powrotem

Skóra to największy narząd ludzkiego ciała. Jej najważniejszą funkcją jest ochrona wszystkiego, co leży pod nią. Przez skórę do wnętrza ciała mogą przedostawać się niektóre z toksyn. Na szczęście, jest też droga powrotna. Skóra wspomaga proces oczyszczania organizmu, wydzielając pot.

Pot ma za zadanie głównie chłodzić nasze ciało. Wraz z nim jednak wydalane są toksyny, m.in. kwas mlekowy, mocznik, amoniak, niektóre aminokwasy i składniki leków. Pot odpowiedzialny jest za wytransportowanie z organizmu do 8% zgromadzonego w nim ołowiu! Właśnie dlatego powszechnie stosowaną metodą wspomagającą walkę organizmu z chorobami są kąpiele rozgrzewające, napary napotne czy seanse w saunie. Można powiedzieć — poć się na zdrowie!

Nerki — filtrowanie mają we krwi

Główna funkcja nerek to produkcja moczu. Wraz z nim z organizmu wydalane są zbędne produkty przemiany materii, jony, a także niektóre metabolity leków i inne substancje chemiczne. Badanie moczu może wiele powiedzieć na temat kondycji Twojego organizmu, dlatego warto robić je regularnie.

Krew krążąca w organizmie dorosłego mężczyzny może ważyć nawet 6 kg. Każdej doby jedna nerka jest w stanie przefiltrować około 1,5 litra krwi, która wpływa do niej tętnicą nerkową, a oczyszczona wraca do krwioobiegu żyłą nerkową. Prawidłowe funkcjonowanie tego układu ma kluczową rolę w utrzymaniu w dobrym zdrowiu całego ciała.

Gdy organizm woła o pomoc — nie lekceważ tych objawów!

Niestety, współczesne życie dalekie jest od tego, jakie przewidziała dla nas dziesiątki tysięcy lat temu natura. Świat rzuca naszym organizmom wyzwania, które bywają niemożliwe do pokonania bez dodatkowej pomocy. Oto niektóre z objawów, które mogą świadczyć o zbyt dużej ilości toksyn w Twoim ciele:

  • częste wzdęcia, zaparcia, problemy z trawieniem i nieprzyjemne uczucie przeciążenia
  • problemy z odchudzaniem, przybieranie na wadze “znikąd”, efekt jo-jo
  • obniżona odporność, wysoka podatność na infekcje
  • obniżone samopoczucie, permanentne zmęczenie, problemy z zasypianiem i wybudzaniem się, uczucie braku energii
  • niskie libido, nieregularny lub zanikający cykl menstruacyjny, problem z płodnością, brak satysfakcji z życia seksualnego
  • łamliwe włosy i paznokcie, matowa, sucha i poszarzała cera, problemy skórne, powracające wysypki
Kiedy wykonać detoks organizmu?
Nieprawidłowe funkcjonowanie niektórych narządów i układów może być spowodowane tzw. zanieczyszczaniem toksynami

Oczywiście każdy z powyższych objawów może być wynikiem trwającej choroby. Oczyszczaniem organizmu powinny zainteresować się osoby bez przewlekłych problemów zdrowotnych, po konsultacji z lekarzem medycyny rodzinnej lub innej specjalizacji.

Oczyszczanie organizmu nie powinno być traktowane jako alternatywa dla wizyty lekarskiej, stosowania przepisanych leków i innych zaleceń specjalistów!

Jak oczyścić organizm z toksyn?

Oczyszczanie organizmu z toksyn, zwane też detoksem, stało się bardzo modnym nurtem medycyny alternatywnej. Jak przeważnie bywa w takich sytuacjach, na przestrzeni ostatnich lat w sieci pojawiło się mnóstwo domorosłych specjalistów. Oferują specjalne diety, suplementy, seanse terapeutyczne a nawet całe zorganizowane wyjazdy lecznicze.

Nie kwestionujemy ich wiedzy i czystych intencji, nie mniej jednak należy patrzeć na takie oferty z uważnością. Decyzje w sprawie naszego zdrowia przede wszystkim powinien dokonywać lekarz, po wykonaniu szczegółowych badań i po zebraniu dokładnego wywiadu. Jeśli medyk nie widzi przeciwwskazań do skorzystania z konkretnej metody detoksu, można rozpocząć kurację. Ale zanim do nich przejdziemy…

Zdrowe nawyki

Nawet najbardziej restrykcyjna dieta oczyszczająca i najdroższe suplementy nie poprawią Twojego samopoczucia, jeśli nie wyeliminujesz największych jego wrogów ze swojej codziennej rutyny.

  • odpowiednie nawodnienie
    Jest absolutnie niezbędne, by organizm mógł funkcjonować prawidłowo. Dorosły człowiek powinien dziennie spożywać minimum 2l płynów (wliczając w to zupy, herbatę i kawę w ilości nieprzekraczającej dwóch szklanek dziennie). Zadbanie o odpowiednią ilość wody w codziennej diecie powinno być pierwszym krokiem w procesie detoksu organizmu.
  • zdrowa dieta
    Obecnie dietetycy zalecają, aby w jadłospisie kierować się zasadą 80/20. Od czasu do czasu możesz pozwolić sobie na małe “grzeszki”, które poprawią Ci samopoczucie i dodadzą energii. Ważne, aby zdrowe, zbilansowane posiłki i pełnowartościowe produkty stanowiły minimum 80% Twojego jadłospisu.
  • rezygnacja z używek
    Choć bywa to trudne, rozsądek podpowiada — ani alkohol, ani papierosy nie dodadzą Ci zdrowia. Nikotyna ma destrukcyjny wpływ na wszystkie nasze narządy, a alkohol spożywany w nadmiarze przyczynia się do licznych schorzeń. Jeśli nie palisz, ale masz palacza w swoim bliskim otoczeniu, staraj się unikać tzw. biernego palenia. Toksyny znajdujące się w dymie nikotynowym przenikają także przez skórę i śluzówki. Wystarczy więc przebywać blisko osoby palącej lub wejść do zadymionego pomieszczenia, aby narażać swoje ciało na niekorzystne skutki nawyku tytoniowego.
    Alkohol nie powinien pojawiać się w diecie często. Jeśli chcesz uczcić ważną uroczystość trunkiem z procentami, wybierz alkohol wysokiej jakości, bez dodatków sztucznych substancji. Dobre wino będzie dużo lepszym rozwiązaniem niż smakowe piwo z syropem glukozowo-fruktozowym.
  • aktywność fizyczna
    W zdrowym ciele, zdrowy duch. Nikomu nie musimy o tym przypominać. Niestety, obecne tempo życia nie sprzyja codziennemu ruchowi. Warto jednak zacząć od małych kroczków. Może wysiądziesz dziś z autobusu dwa przystanki wcześniej i dojdziesz do pracy na piechotę? Co jakiś czas wybierz schody zamiast windy, a wieczorny seans filmowy zamień na krótki spacer w blasku księżyca. Z czasem wysiłek fizyczny zacznie sprawiać Ci coraz więcej radości.
Detoks organizmu a dieta sokowa
Detoks organizmu nie musi oznaczać przejścia na restrykcyjną dietę

Naturalne sposoby na pozbycie się toksyn z organizmu

Naturalne oczyszczanie organizmu nie musi oznaczać restrykcyjnych diet i głodówki. W owocach, warzywach i ziołach drzemie ogromna moc. Wystarczy, że zaprosisz ją do swojego życia. Na pewno szybko zauważysz różnicę!

Sok z cytryny

Zacznij dzień od ciepłej wody z cytryną. Jej liczne właściwości wspomogą nerki i wątrobę. Niewielki dodatek cytryny do każdej szklanki wody to także dobry pomysł, jeśli nie smakuje Ci “czysta” woda.

Ostropest plamisty

Ta niepozorna roślina znana jest z właściwości odtruwających. W ludowej mądrości wykorzystywana od dawna, dziś wraca do naszych domów. Ostropest wspomaga trawienie, chroni wątrobę i łagodzi zaparcia. Doskonale sprawdza się na początku detoksu, aby pobudzić układ trawienny do pracy.

Ostropest możesz stosować w różnych formach. Surowe ziarna są zdrowszym wyborem niż suplementy, zawierają więcej minerałów, witamin i w dodatku nie ulegają chemicznym procesom w trakcie przetwarzania. Ostropest sprzedawany jest także w formie proszku, który może być dodatkiem do najróżniejszych dań, nie przekraczaj jednak ilości dwóch łyżeczek dziennie. Wszystko oczywiście zależy od Twoich gustów kulinarnych. Należy pamiętać, że więcej cennych dla zdrowia właściwości zachowuje świeżo zmielone ziarno. Ziarna tej rośliny możesz także zalewać ciepłą, ale nie wrzącą wodą i pić po zaparzeniu.

Ostropest możesz znaleźć także w postaci soku. W zależności od zaleceń producenta, należy spożywać go przed posiłkami, jeden lub dwa razy dziennie. Wybieraj produkty bez dodatku cukru, konserwantów i sztucznych polepszaczy smaku.

Czystek

Już sama nazwa tej rośliny wskazuje, jak można ją wykorzystać. Ma działanie moczopędne, a ponadto wzmacnia odporność i korzystnie wpływa na układ krwionośny.

Czystek najłatwiej pić w formie naparu. Ziele zalewa się ciepłą wodą i odczekuje kilkanaście minut. Można go pić codziennie przed dłuższy okres, nie ma także przeciwwskazań do stosowania go przez dzieci i kobiety ciężarne. W smaku jest cierpki, ale dla jego licznych walorów zdrowotnych zdecydowanie warto włączyć go do codziennej diety.

Siemię lniane

Ziarenka najlepiej zalać ciepłą wodą i odstawić na kilka godzin. Powstały napój ma tylko lekko wyczuwalny posmak siemienia. Możesz także schrupać osiadłe na dnie ziarenka!

Siemię lniane można jeść w formie kisielu. Wystarczy użyć większej ilości ziaren i mniejszej ilości wody, tym razem gorącej. Zalane wrzątkiem siemię po kilku minutach zmieni się w gęstą, galaretowatą zawiesinę. Możesz dodać do niej sok owocowy, owoce a nawet orzechy i bakalie! Taki naturalny kisiel warto podawać dzieciom jako zdrowy zamiennik słodkiej przekąski. Co do zasady, każde zioło i ziarno zalane wrzątkiem ma mniej dobroczynnych właściwości, ale wciąż lepsze to, niż kisiel z proszku.

3-dniowy, 2-dniowy detoks organizmu — czy to może się udać?

Internet zasypany jest ofertami bardzo krótkich, restrykcyjnych programów oczyszczających. Niektóre z nich proponują spożycie wyłącznie soków owocowych, inne stawiają na wodę i surowe warzywa, jeszcze inne zachęcają do głodówek.

Rzadko nagłe i krótkotrwałe działania przynoszą długofalowe rezultaty. Oczywiście, może się okazać, że ten rodzaj oczyszczania będzie dla Ciebie skuteczny i po jego realizacji poczujesz się lepiej. Należy jednak pamiętać, aby do takich pomysłów podchodzić z chłodną głową, a zdecydowanie najrozsądniej jest konsultować je z lekarzem.

W naszej opinii, nawet najlepszy detoks nie zastąpi zdrowego stylu życia. Tego rodzaju “reset” może być dobrym początkiem do gruntownych zmian w Twojej codzienności. Być może po intensywnym, 2-3 dniowym detoksie łatwiej będzie Ci wprowadzić wszystkie składowe, które wymieniliśmy wyżej. Często jednak bywa zupełnie odwrotnie — trudno jest w trzy dni na nowo ułożyć swoje nawyki żywieniowe i zdrowotne. Łatwo popaść w tryb “wszystko albo nic” w myśl którego, albo prowadzimy zdrowy tryb życia na 100% albo wcale. Liczne badania psychologiczne pokazują, że dla większości ludzi nie jest to korzystne. Małe odstępstwo od reguł powoduje wielkie wyrzuty sumienia, aż wreszcie zniechęcenie, wypalenie i powrót do starych nawyków. Pamiętaj, że najważniejsze jest Twoje zdrowie i dobrostan!

Aromaterapia a oczyszczanie organizmu z toksyn

Aromaterapia ma w swoim orężu rozwiązania dla naszych współczesnych problemów. Istnieje cała gama olejków eterycznych, których działanie wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn. Ich składniki wnikają do naczyń krwionośnych i biorą udział w procesie dezaktywacji i wydalania niektórych toksyn. Ponadto niektóre z nich działają napotnie, wspomagając skórę w oczyszczaniu zbędnych produktów przemiany materii. Wybierz swój ulubiony zapach!

Olejki eteryczne, które wspomagają oczyszczanie organizmu
Który z tych olejków wykorzystujesz najchętniej?

Olejek goździkowy z pąków

Ma silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, a w medycynie tradycyjnej używany jest jako środek przeciwbólowy i znieczulający. Do jego licznych zalet należy dopisać pozytywny wpływ na wątrobę, odpowiedzialną na neutralizację toksyn. Wspomaga walkę z infekcjami w układzie pokarmowych, może być receptą na nudności i zaparcia. Ma również działanie wiatropędne i pobudzające. Ponadto jego bardzo intensywny aromat ma działanie silnie rozgrzewające. Wzmagając pocenie, przyśpiesza oczyszczanie organizmu poprzez gruczoły potowe.

Olejek goździkowy a detoks organizmu

Jeśli czujesz, że Twoje ciało potrzebuje pomocy w walce z toksynami, sięgnij po olejek goździkowy. Wykorzystaj go:

  • w kąpieli – do wanny napełnionej w połowie ciepłą wodą, dodaj nie więcej niż trzy krople olejku. Ma bardzo silne działanie rozgrzewające, a użyty w nadmiarze może powodować niekomfortowe uczucie pieczenia śluzówek, dlatego należy z nim obchodzić się ostrożnie. Do wody możesz dodać także olej bazowy. Dzięki niemu skóra będzie nawilżona i gładka.
  • w inhalacji i dyfuzji – dodaj kilka kropli olejku goździkowego do kominka zapachowego lub dyfuzora, w ilości zgodnej z zaleceniami konkretnego producenta. Wdychając goździkową mgiełkę, najskuteczniej dostarczasz cenne związki chemiczne w głąb ciała.
  • do masażu – wymieszaj łyżkę wybranego oleju bazowego i 2-3 krople olejku goździkowego. Ma działanie silnie rozgrzewające, w połączeniu z intensywnym masażem może dać efekt przyjemnego ciepła na skórze.

Olejek tymiankowy

Znany jest ze swoich właściwości odkażających, szczególnie polecany jest jako wspomaganie leczenia nawracających infekcji górnych dróg oddechowych. Działanie wykrztuśne pomaga zwalczyć choroby gardła, zatok i migdałków. Olejek tymiankowy ma także pozytywny wpływ na układ odpornościowy. Jest niezwykle pomocny w detoksykacji organizmu.

Olejek tymiankowy — naturalny przepis na oczyszczanie organizmu

Olejek eteryczny z tymianku ma intensywny, ziołowo-korzenny zapach ze słodką nutą. Jego działanie jest łagodniejsze, niż wcześniej wspomnianego olejku goździkowego. W inhalacji nie jest tak “ostry”, choć nie powinny go stosować osoby z nadciśnieniem. Olejek tymiankowy stosuj:

  • do kominka zapachowego lub dyfuzora – aromat tymianku nie tylko pomoże w walce z zalegającymi w organizmie toksynami, ale i pomoże Ci się zrelaksować. Olejek tymiankowy może pomóc również z problemami ze snem (więcej o bezsenności przeczytasz w artykule: Bezsenność? Znajdź pomoc w aromaterapii).
  • do inhalacji – do sauny kosmetycznej wypełnionej wodą wlej nie więcej, niż 3 krople olejku tymiankowego. Twoje ciało zacznie się intensywnie pocić, co jest efektem jak najbardziej pożądanym. Taki zabieg powtarzaj regularnie, a szybko zauważysz poprawę odporności.

Olejek cytrynowy

Jest to jeden z najczęściej wybieranych olejków eterycznych. Jego liczne zastosowania sprawiają, że znajdzie zadanie w absolutnie każdym domu. Jedną z ciekawszych właściwości olejku cytrynowego jest wspomaganie układu krwionośnego i wątroby w procesie oczyszczania organizmu. Wszystko za sprawą węglanu potasu, powstającego w krwioobiegu na skutek metabolizmu składników olejku cytrynowego. Ten niepozorny związek chemiczny dodawany jest np. do wina, aby złagodzić jego kwasowość. Podobną rolę pełni w naszym organizmie.

Olejek cytrynowy — na pohybel toksynom

Skorzystaj z wyjątkowej mocy olejku cytrynowego. Aby wspomóc organizm z walce z toksynami, dodaj go:

  • do kąpieli – olejek cytrynowy możesz stosować samodzielnie lub w połączeniu z olejem bazowym. W opcji pierwszej, po prostu dodaj do wanny napełnionej w połowie wodą 2-3 krople olejku. Jeśli chcesz połączyć go z olejem bazowym, taką samą ilość olejku wcześniej dokładnie wymieszaj w małym naczyniu z łyżką stołową np. oleju jojoba.
  • do kominka zapachowego lub dyfuzora – aromaterapia z użyciem olejku cytrynowego nie tylko ma szereg korzyści dla zdrowia fizycznego, ale i poprawia nastrój. Może połączysz moc cytrynowej mgiełki z krótkim seansem jogi lub pilatesu?

W naszym sklepie znajdziesz najwyższej jakości olejki eteryczne, których bezpiecznie możesz używać jako wspomaganie w procesie oczyszczania organizmu. Pamiętaj, aby postępować z nimi ostrożnie! W każdej kropelce drzemie ogromna moc, nie należy więc przekraczać zalecanych przez nas stężeń.

Olejki eteryczne oczyszczające

Więcej ciekawostek i przydatnych informacji o olejkach eterycznych, aromaterapii i naturalnych kosmetyków znajdziesz codziennie na naszym Instagramie i Facebooku!