Właściwości i zastosowanie olejku rozmarynowego
Rozmaryn to roślina rozpoznawana na całym świecie. Dzięki szerokiemu zastosowaniu jako przyprawa, dodatek do leków czy kosmetyków zyskał ogromną popularność. Zapach rozmarynu jest tak bardzo intensywny, że dla marynarzy był zwiastunem lądu, ponieważ jego zapach czuć było wcześniej niż widać brzeg kontynentu.
Rozmaryn to krzew o wiecznie zielonych i drobnych liściach, sięgający do 2 metrów wysokości. Popularność hodowli rozmarynu jest rozpowszechniona na wszystkich kontynentach, jednak naturalnym obszarem występowania rozmarynu jest basen Morza Śródziemnomorskiego, ze względu na panujący tam klimat. Roślina uprawiana jest również w Polsce, ale tylko w doniczkach lub szklarniach, gdyż nie jest odporna na mróz. Ciekawostki na temat rozmarynu sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian, którzy wykorzystywali roślinę jako ozdobę w wieńcach i girlandach oraz towarzyszyły w obrzędach religijnych. W Egipcie stosowany był jako kadzidło. W Hiszpanii gałązki rozsypywane były podczas procesji religijnych, a na Węgrzech powstały pierwsze perfumy z dodatkiem rozmarynu, które na cześć królowej Anny Jagiellonki zostały nazwane „Wodą Królowej Węgier”. W Polsce rozmaryn był symbolem wiernej miłości, gałązki wplatane były w wianki panny młodej, a następnie przesadzane do doniczek.
Jakie zastosowanie ma rozmaryn
Dzisiaj wiemy, że rozmaryn to jedna z najczęściej stosowanych przypraw w kuchni, głównie do mięs i ryb, zup, sałatek i sosów. Rozmaryn nadal jest składnikiem perfum, wzbogacony nutą pomarańczy, lawendy czy cytryny daje niepowtarzalny zapach. Jest składnikiem markowych, męskich wód toaletowych np.: Cool Water Man marki Davidoff, Aqua di Gio – Armani, Pour Home – Dolce&Gabana, One Summer Calvina Kleina i wiele innych. W kosmetyce również znalazł zastosowanie, a na bazie olejku naturalnego rozmarynowego tworzone są kosmetyki do pielęgnacji ciała i włosów.
Olejek eteryczny rozmarynowy pozyskiwany jest z liści lub gałązek, zbieranych w okresie kwitnięcia rośliny lub tuż po przekwitnięciu. Olejek rozmarynowy Kej pozyskiwany jest poprzez destylacje ziela z parą wodą. To bezbarwna ciecz o mocnym, ostrym, ziołowo-drzewnym zapachu.
Jak stosować olejek rozmarynowy na włosy
Olejek jest doskonałym dodatkiem do szamponu, maseczki czy odżywki do włosów. Rozmaryn na włosy działa wzmacniająco i odbudowuje zniszczoną strukturę włosa. Kilka kropli olejku rozmarynowego możesz wmasować wraz z olejem bazowym w skórę głowy, mieszanka stymuluje wzrost włosa, dlatego często olejek polecany jest dla osób z problemem łysienia. Dodatkowo po zastosowaniu olejku włosy nie przetłuszczają się szybko i nie tracą blasku po zastosowaniu odpowiedniej maseczki. Na włosy doskonale działa płukanka, o której pisaliśmy tutaj. W prosty i szybki sposób oczyścisz swoje włosy oraz zregenerujesz je od cebulki aż po same końce.
Olejek rozmarynowy na twarz
Olejek rozmarynowy jest również dodatkiem do kosmetyków na wypryski skórne, dlatego nadaje się do pielęgnacji cery tłustej i z niedoskonałościami. Przy regularnym stosowaniu olejku w postaci kremu lub tonika, doskonale tonizuje oraz nawilża, zapobiegając nadmiernemu wysuszaniu się cery.
Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu
Olejek rozmarynowy jest dodatkiem do odświeżaczy powietrza oraz świec. Jego mocny i intensywny aromat niweluje przykre zapachy. Odświeżacz możesz przygotować w domu, z dwóch prostych składników: woda oraz kilka kropli olejku rozmarynowego. Należy je wymieszać dokładnie i rozpylić w pomieszczeniu. Olejek rozmarynowy możemy również użyć w kominku zapachowym. Jeśli chcesz złagodzić intensywność zapachu, polecamy do olejku dodać kilka kropli innego olejku eterycznego, który komponuje się z nim idealnie: olejek lawendowy, szałwiowy, cytronelowy, geraniowy czy z mięty pieprzowej.
Jak skutecznie pozbyć się cellulitu
Olejek rozmarynowy należy do tych, które pomagają w walce z pomarańczową skórką. Efekty uzyskasz tylko wtedy, gdy będzie stosowany regularnie. Najlepiej połączyć olejek z olejem kokosowym i nałożyć na miejsca, w których występuje problem. Należy odczekać tyle czasu, aż produkt wchłonie się całkowicie.
Jak zrobić domowy olejek rozmarynowy
Czy wiesz, że możesz spróbować zrobić sam olejek w domu? W jaki sposób przygotować olejek? Nic trudnego! Przygotuj:
- Gałązki rozmarynu
- Dobrej jakości oliwa z oliwek
- Ewentualnie witamina E
Gałązki rozmarynu zmiksuj w blenderze, a następnie przełóż do ciemnego słoika. Zalej oliwą i szczelnie zamknij na okres 2 tygodni. Po tym czasie przecedź olejek przez sitko do czystej ciemnej buteleczki najlepiej z kroplomierzem, dodaj ewentualnie kilka kropli witaminy E i produkt gotowy.
Olejek rozmarynowy doskonały do masażu
Olejek rozmarynowy to jeden z wielu, które możemy stosować jako antycellulitowy. W dzisiejszym zabieganym świecie, brakuje czasu na tworzenie własnych kosmetyków, a czasami po prostu zmęczenie wygrywa z chęcią eksperymentowania przy tworzeniu kosmetyków. Jeśli nie masz pomysłu na stworzenie własnego kosmetyku, proponujemy Ci olejek do masażu antycellulitowy z dodatkiem takich olejków jak pomarańczowy, grejpfrutowy, jałowcowy, rozmarynowy oraz kopru włoskiego. Kosmetyk jest naturalny, doskonale ujędrnia skórę, odświeża i poprawia jej koloryt. Masaż olejkiem może być wykonany na całym ciele, nie tylko w miejscach dotkniętych cellulitem.
Przeciwwskazania
Olejek zawsze powinien być stosowany w rozcieńczeniu z olejem bazowym lub jako dodatek do kosmetyku. Jak każdy olejek naturalny może wywołać reakcje alergiczną, dlatego przed zastosowaniem należy wykonać próbę uczuleniową na przedramieniu lub za uchem. Po 12 do 24h, jeśli nie pojawi się zaczerwienienie, możesz go stosować, ale pamiętaj o zachowaniu ostrożności. Olejek nie może być stosowany przez kobiety w ciąży i matki karmiące piersią.
Zachęcamy do odwiedzania naszego fanpage’a na Facebooku – bądź na bieżąco z promocjami w internetowym sklepie KEJ!