Jak dobrać kosmetyki do swojego typu cery? | Olejki do pielęgnacji twarzy

Idealna cera to taka bez widocznych zmian, wyprysków czy krostek. Ponadto gładka, bez zmarszczek i przebarwień. Idealna cera to zdrowa cera dziecięca. Czysta, delikatna, lekko różowa i elastyczna. Takiego typu cery życzyłby sobie chyba każdy, jednak wraz z wiekiem cera zmienia się i nie mamy na to wpływu. Dziecko ma cerę normalną, oczywiście, gdy mówimy o zdrowej skórze. W wieku dojrzewającym nastolatek zaczyna mieć cerę przetłuszczającą się i często trądzikową. Gdy człowiek osiągnie wiek dorosłości, jego cera całkowicie się zmienia. Wyróżnia się 4 podstawowe rodzaje cery.

Jakie są rodzaje cery?

  • Cera sucha – charakteryzuje się nieodpowiednim natłuszczeniem. Gruczoły łojowe produkują niewystarczającą ilość sebum co może prowadzić do jej znacznego przesuszania, a w rezultacie do nieodpowiedniej ochrony przed uszkodzeniami. Posiada predyspozycje odwadniania się, co może powodować uczucie ściągnięcia. Jest mniej problematyczna. Nie posiada skłonności do pojawiania się wyprysków. Szybciej się starzeje oraz posiada większe ryzyko podrażnień.
  • Cera mieszana  – jest połączeniem cery tłustej z cerą mieszaną. W okolicach strefy T – jest to obszar obejmujący czoło, nos oraz brodę – produkuje zbyt dużą ilość sebum, co skutkuje przetłuszczaniem się skóry w tych miejscach. Natomiast w innych częściach może posiadać skłonność do nadmiernego przesuszania się. Nieodpowiednio dobrana pielęgnacja może znacząco pogorszyć jej stan.
  • Cera tłusta – poprzez nadmierną pracę gruczołów łojowych posiada skłonność do przetłuszczania się. Posiada skłonność do pojawiania się wyprysków, jest skórą problematyczną.

Ponadto, oprócz 4 podstawowych rodzajów cery, istnieją jeszcze typy skóry:

  • Wrażliwa – źle znosi kontakt z mydłem i wodą oraz większością kosmetyków z mocno chemicznym składem. Podatna jest na uszkodzenia mechaniczne, źle znosi ciężkie warunki atmosferyczne, jak mróz i wiatr.
  • Trądzikowa – gruczoły nadmiernie wydzielają łojotok, zamykając pory, przez co powstają różnego rodzaju wypryski i zmiany skórne. Skóra nadmiernie się błyszczy.
  • Naczyniowa – na twarzy widać tzw. pajączki, czyli pękające pod skórą naczynka krwionośne.
  • Dojrzała – to taka, na której pojawiły się pierwsze oznaki starzenia się skóry – zmarszczki i przebarwienia. Zmniejsza się też jej elastyczność.

Różne czynniki wpływają na rodzaj cery. Podział cery zależy od rozmieszczenia gruczołów łojowych na skórze i ich działania. Oczywiście uwarunkowania genetyczne mają tutaj niesamowity wkład, ale również styl życia, sposób i zwyczaje odżywiania się, zmiany hormonalne czy poziom stresu również wpływają na zmiany w wyglądzie naszej cery.

Jak rozróżnić rodzaj cery?

Dla większości osób określenie swojego rodzaju czy typu skóry jest wielkim problemem. Istnieje wiele sposobów za pomocą których możemy sprawdzić jaki rodzaj cery posiadamy. Jednym z łatwiejszych jest test chusteczki. Należy przygotować jak najbardziej naturalny, beztłuszczowy żel do mycia twarzy oraz chusteczki higieniczne. Po starannym umyciu i delikatnym osuszeniu twarzy odczekaj około godziny, nie nakładając żadnego kosmetyku na twarz. Po upływie czasu przyłóż chusteczkę do twarzy, a rezultat jest natychmiastowy. Jeśli na chusteczce nie będzie żadnych śladów, oznacza to, że masz cerę suchą. Jeśli na całej powierzchni chusteczki pojawią się tłuste ślady, oznacza, że masz cerę tłustą, natomiast, jeśli ślady pojawią się tylko w okolicy strefy T, oznacza to, że masz cerę mieszaną.

Jak pielęgnować twarz krok po kroku?

Pielęgnacja każdego rodzaju cery wymaga świadomych i przemyślanych działań. To prawda, że jedna cera jest bardziej problematyczna od drugiej, ale najważniejsze jest, aby dobrze dobrać kosmetyki do swojego typu cery.

Odpowiednie oczyszczanie twarzy powinno być podstawą codziennej rutyny pielęgnacyjnej. W tym celu wybierz żel do mycia, odpowiedni do typu cery. Następnie, aby zmyć makijaż, możesz wymieszać hydrolat z naturalnym olejkiem kosmetycznym w proporcji 2:1. Taka mieszanka oprócz tego, że dokładnie zmyje nawet wodoodporny makijaż, to pozostawi uczucie czystości na cerze. Następnie możesz użyć toniku do twarzy. Jako tonik doskonale sprawdzają się hydrolaty, które można stosować bezpośrednio na skórę twarzy lub na wacik.

hydrolat z oczaru doskonale sprawdzi się do cery tłustej i naczyniowej. Do cery trądzikowej polecamy lub hydrolat z mięty pieprzowej do cery dojrzałej i tłustej hydrolat z kwiatu gorzkiej pomarańczy. Ukojenie dla cery wrażliwej i suchej przyniesie hydrolat z róży damasceńskiej. Uniwersalną wodą kwiatową, do każdego rodzaju skóry jest hydrolat z lawendy, który ma właściwości nawilżające i łagodzące zaczerwienienia.

Tonik można wykonać również samemu w domu z dodatkiem olejków eterycznych. Świetną bazą jest zimna woda źródlana. Pamiętaj o proporcjach toniku: na każde 10 ml wody należy dodać 1 kroplę olejku naturalnego. Olejki eteryczne tonizują skórę najdelikatniej.

Następnym krokiem jest dobór odpowiedniego kremu. Tutaj również możesz wzbogacić jego działanie dodając olejki naturalne. Wystarczy do kremu lub balsamu do twarzy dodać mieszankę olejków, starannie połączyć składniki i aplikować na twarz, wklepując delikatnie w skórę. Inną bazą dla olejków eterycznych mogą być oleje kosmetyczne. Na rynku jest szeroki ich wybór: np. olej arganowy czy jojoba polecany do każdego typu skóry lub olej z wiesiołka polecany szczególnie dla osób o cerze z problemami trądzikowymi.

Jakie olejki naturalne wybrać do każdego typu cery?

Olejki eteryczne mają szeroki zakres działania, a ich właściwości kosmetyczne są nie do ocenienia. Wybierając olejek naturalny jako kosmetyk pamiętaj, aby nie kierować się zapachem, a właściwościami danego olejku oraz jego składem.

Cera normalna:

  •  Olejek lawendowy doskonale radzi sobie z każdym typem skóry. Doskonale nawilża i odżywia (skóra sucha). Normuje błyszczenie skóry i zapobiega powstawaniu zmian trądzikowych na twarzy (skóra tłusta, mieszana i trądzikowa). Łagodzi podrażnienia skóry, działa odmładzająco i redukuje zmarszczki (cera wrażliwa i dojrzała). Olejek lawendowy doskonale komponuje się z olejkiem geraniowym.
  • Olejek geraniowy ma działanie odświeżające, tonizujące i ściągające.

Cera tłusta:

  • Olejek z drzewa herbacianego to produkt doskonale wpływający na cerę tłustą i mieszaną, ponieważ dogłębnie oczyszcza twarz oraz reguluje prace gruczołów łojowych. Może być stosowny punktowo, bezpośrednio na twarz, dzięki czemu szybko i skutecznie łagodzi wypryski skórne oraz działa ściągająco na pory. Olejek z drzewa herbacianego doskonale komponuje się z olejkiem cytrynowym.
  • Olejek cytrynowy zamyka pory skórne, tonizuje, odświeża i oczyszcza skórę. W połączeniu z olejkiem z drzewa herbacianego łagodzi wypryski skórne. Dodatkowo rozjaśnia cerę i wybiela przebarwienia związane z pozostałościami po krostkach trądzikowych. Olejek cytrynowy dobrze komponuje się z olejkiem eukaliptusowym.
  • Olejek eukaliptusowy ma działanie odświeżające i chłodzące. Łagodzi drobne podrażnienia i wypryski skórne. Doskonale komponuje się z olejkiem rozmarynowym.
  • Olejek rozmarynowy polecany jest szczególnie do cery z niedoskonałościami. Ma działanie ściągające, pomaga w ujędrnieniu skóry wiotkiej, dlatego polecany jest również do cery dojrzałej. Olejek rozmarynowy dobrze komponuje się z olejkiem mandarynkowym.
  • Olejek mandarynkowy zalecany jest do cery tłustej i naczyniowej. Stosowany jest w mieszankach łagodzących wypryski skórne. Ma działanie tonizujące.

Cera sucha:

  • Olejek geraniowy doskonale regeneruje skórę. Nawilża i poprawia wygląd cerze suchej, nadając jej blasku.
  • Olejek pomarańczowy działa nawilżająco i odświeżająco. Dodatkowo pomaga wygładzić skórę, więc polecany również jest do cery dojrzałej.
  • Olejek lawendowy doskonale nawilża cerę, pozostawiając na skórze warstwy ochronnej przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Cera mieszana:

  • Do cery mieszanej należy użyć olejków z grupy olejków do cery tłustej i suchej.

Pamiętaj, aby zawsze przed zastosowaniem olejku lub mieszanki kilku zapachów wykonać próbę uczuleniową, najlepiej za uchem aplikować kilka kropli produktu i odczekać 24h na reakcję skóry.