Rozdwojone paznokcie i suche skórki? Oto naturalne rozwiązanie!

Rozdwojone paznokcie i suche skórki to problem, z którym boryka się wiele osób, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Czy dotyczy on także Ciebie?

Rozdwojone paznokcie i suche skórki - artykuł o olejowaniu paznokci

Rozdwojone paznokcie – o czym świadczą?

Rozdwojone paznokcie to nie tylko defekt kosmetyczny. Z czasem może on się pogłębiać, prowadząc do poważnych, nierzadko bolesnych zmian w obrębie płytki paznokcia. Warto więc interweniować przy pierwszych oznakach, że z naszymi paznokciami dzieje się coś złego.

O czym świadczą rozdwajające się paznokcie? Najczęściej to objaw nieprawidłowej pielęgnacji. Paznokcie rozdwajają się na skutek silnych detergentów w mydłach do rąk, a także chemii domowej. Warto pamiętać o regularnym kremowaniu dłoni oraz zakładaniu rękawiczek na czas porządków.

Podobnie jak obniżona kondycja włosów i skóry, osłabione paznokcie mogą być znakiem, że w organizmie brakuje pewnych mikro- i makroelementów. Jeśli więc Twoje paznokcie zawsze były silne i zdrowe, a od pewnego czasu zauważasz niepokojące objawy – warto drążyć temat. Dla wielu osób jednak suche, łamliwe i słabe paznokcie to chleb powszedni. Predyspozycje genetyczne mają tu ogromne znaczenie, a część społeczeństwa po prostu urodziła się z paznokciami wymagającymi szczególnej opieki.

Dlaczego paznokcie się łamią i rozdwajają? Często może być wynik diety ubogiej w ważne dla zdrowia składniki. Obniżona kondycja przydatków skóry to częsty objaw niedoboru cynku, biotyny oraz witamin z grupy: A, B, C, E. Jeśli z różnych względów w Twojej diecie może brakować tych składników, warto udać się po pomoc do profesjonalnego dietetyka.

Czego brakuje w organizmie, gdy paznokcie są słabe i łamliwe?
Infografika: Czego brakuje w organizmie gdy łamią się paznokcie?

Nieestetyczny wygląd paznokci może być też objawem poważniejszych chorób. Absolutnie nie chcemy tym artykułem nikogo straszyć, jednak jeśli wraz z pogorszeniem kondycji paznokci obserwujesz inne, niepokojące objawy, koniecznie udaj się do lekarza.

Rozdwajanie się paznokci może sygnalizować m.in.:

  • problemy hormonalne, często towarzyszące np. chorobom tarczycy przebiegającym bez wyraźnych objawów
  • anemię,
  • łuszczycę, w tym łuszczycowe zapalenie stawów niedające objawów na skórze,
  • toczeń rumieniowaty,
  • stany zapalne wątroby i nerek.

Często występującym problemem jest także onycholiza.

Onycholiza – czym jest i jak z nią walczyć?

Onycholizą nazywamy odwarstwienie się płytki paznokcia od jego łożyska. W powstającej luce gromadzi się powietrze, a z czasem może dojść do rozwoju zakażenia o różnym podłożu. W początkowej fazie na paznokciu obserwujemy powiększającą się białą plamę, powstającą od krawędzi dystalnej (biały poziomy pasek na końcu paznokcia). Plama ta pod naciskiem znika, przyjmując kolor reszty płytki. W początkowej fazie (bez wtórnego nadkażenia) onycholiza nie jest bolesna.

Onycholiza sama w sobie nie jest jeszcze chorobą paznokcia, ale może sygnalizować nam o problemach w obrębie płytki paznokcia, jego macierzy a także – w całym organizmie.

Onycholiza – możliwe przyczyny

  • uraz mechaniczny paznokcia,
  • nieprawidłowa stylizacja: często nieumiejętne zdjęcie masy żelowej lub hybrydowej, zbyt mocne spiłowanie wierzchniej warstwy paznokcia,
  • skutek działania detergentów, zbyt dużej wilgoci,
  • choroby skóry takie jak łuszczyca, liszaj płaski, atopowe zapalenie skóry,
  • cukrzyca,
  • porfiria,
  • nadczynność tarczycy (charakterystyczny objaw: tzw. paznokieć Plummera: onycholiza w obrębie paznokcia palca serdecznego i małego),
  • skutek uboczny przyjmowanych leków.

Onycholiza a paznokcie żelowe, hybrydy

Onycholiza często jest skutkiem nieprawidłowo wykonanych zabiegów manicure i pedicure. Szczególną ostrożność należy zachować zwłaszcza podczas matowienia płytki paznokcia oraz pracy frezarką.

Winowajcą onycholizy bywa primer kwasowy, nakładany w celu odtłuszczenia paznokcia i przedłużenia trwałości stylizacji. Rozważ rezygnację z niego lub wybór delikatniejszego preparatu.

Jeśli Twoje paznokcie z natury są cienkie i słabe, nawet prawidłowo wykonana stylizacja hybrydowa może je osłabiać, a w konsekwencji prowadzić do odwarstwienia się płytki od macierzy paznokcia. Uważnie obserwuj ich stan i suplementuj ważne dla kondycji paznokcia składniki.

Suche skórki przy paznokciach

Kolejnym problemem bywają suche, odstające skórki przy paznokciach. Nierzadko mogą pękać i prowadzić do naprawdę bolesnych urazów. Jaka jest ich przyczyna?

Twarde, czerwone i suche skórki wokół paznokci to najczęściej efekt złej pielęgnacji. Skórki łatwo ulegają przesuszeniu na skutek używania silnych detergentów, mrozu czy wiatru. Przyczyn należy także szukać w stanie zdrowia – nawracające problemy ze skórkami mogą sygnalizować atopowe zapalenie skóry czy niedoczynność tarczycy.

Przyczyny słabych paznokci i suchych skórek
infografika: Rozdwojone paznokcie, suche skórki – przyczyny

Jak odbudować paznokcie?

W dążeniu do pięknych, mocnych paznokci najważniejsza jest…cierpliwość. Niektórych uszkodzeń nie sposób już odbudować, a jedyną receptą jest czekanie na zrośnięcie zniszczonej płytki paznokcia. Dla fanów liczb podajemy ciekawostkę – paznokcie dłoni rosną w przeciętnym tempie 0,1 mm/dobę, a paznokcie stóp 0,03 mm/dobę.

Aby doczekać się pięknych paznokci, pamiętaj o sumiennym przestrzeganiu tych reguł:

  1. Zakładaj rękawiczki na czas porządków. Uchronią skórę i paznokcie przed działaniem silnej chemii.
  2. Zamień wysuszające mydło w kostce na delikatniejszy balsam myjący.
  3. Po każdym kontakcie dłoni z wodą, dokładnie wysusz je ręcznikiem i zaaplikuj krem nawilżający.
  4. Na noc stosuj treściwsze kremy regenerujące. Pamiętaj o wmasowaniu ich także w skórki wokół paznokci.
  5. Jeśli korzystasz z zabiegów manicure hybrydowego lub żelowego, unikaj mocnego polerowania płytki i trawienia jej primerem kwasowym.
  6. Zadbaj o dietę bogatą w witaminy z grupy: A, C, E, B, cynk i biotynę. Rozważ ewentualną suplementację sprawdzonymi preparatami.
  7. Pielęgnuj skórki i paznokcie odpowiednimi kosmetykami. Nasze rady czekają poniżej!

Paznokcie dłoni rosną w przeciętnym tempie 0,1 mm/dobę, a paznokcie stóp 0,03 mm/dobę. Ich pielęgnacja wymaga czasu i cierpliwości!

Odżywki z formaldehydem – dlaczego warto ich unikać?

W drogeriach i aptekach znajdziesz mnóstwo odżywek do paznokci obiecujących natychmiastowe efekty wzmocnienia i regeneracji. Niestety, wiele z nich może być nie tylko nieskuteczna, ale nawet szkodliwa dla Twojego zdrowia!

Mowa tu przede wszystkim o odżywkach, w których jednym ze składników jest formaldehyd. To konserwant, substancja toksyczna i drażniąca. Wykazuje silne działanie ściągające i wysuszające, denaturuje białka, może powodować podrażnienia oczu i skóry. W roztworze wodnym używany jest do konserwowania tkanek, a nawet całych organizmów. Formalina, znana z prosektorium, to właśnie wody roztwór formaldehydu.

W odżywkach do paznokci pełni podwójną rolę. Dodaje się go jako konserwant oraz substancję aktywną. Nakładany na płytkę, uwrażliwia ją. W zamyśle producenta ma to pobudzić komórki do szybszej przebudowy, a taki drażniący bodziec ma doprowadzić do wzmocnienia się paznokcia. W istocie jednak to ryzykowny zabieg, który może prowadzić od uszkodzenia paznokcia, jego rozwarstwienia a nawet złuszczenia! Opisano wiele przypadków, w których odżywki z formaldehydem doprowadziły do rozległych zmian w obrębie paznokcia i jego macierzy. W kosmetykach (nie tylko do paznokci) wystrzegaj się formaldehydu i jego pochodnych.

W INCI znajdziesz je pod nazwami:

  • Formaldehyde
  • Quanternium-15
  • Glutaral
  • Benzylhemiformal

Składniki te znajdują się na samym końcu składu. Nawet 0,5-2% ich zawartości w składzie może spowodować silne reakcje alergiczne, także ze strony układu oddechowego!

Naszą receptą na zdrowe, mocne paznokcie jest naturalny zabieg olejowania. Sprawdź, jak bezpiecznie wzmocnić paznokcie i nawilżyć skórki!

Olejowanie paznokci – domowy sposób na odbudowę zniszczonej płytki

Oleje roślinne zawierają dobroczynne kwasy tłuszczowe oraz liczne witaminy. Dbają o skórki wokół paznokcia, a także nawilżają i wzmacniają płytkę. Na efekt trzeba poczekać kilkanaście dni, ale dajemy Ci słowo – warto dać szansę naturalnym olejom!

Jeśli masz ochotę przeczytać więcej na temat właściwości olejów kosmetycznych, zapraszamy do obszernego artykułu: Oleje kosmetyczne – właściwości roślinnych olejów w kosmetyce. W tym akapicie skupimy się o dobroczynnym wpływie olei na kondycję paznokci. 🙂

Jak olejować paznokcie?

To bardzo prosty i szybki zabieg, który wykonasz chwilkę przed snem, w czasie relaksującej kąpieli w wannie czy podczas wieczornego seansu filmowego. Gwarantujemy Ci, że w pędzie codzienności warto znaleźć na niego choć chwilę, aby móc cieszyć się zdrowymi i mocnymi paznokciami!

Jak wykonać zabieg olejowania paznokci?
Regularne olejowanie to recepta na rozdwajające się paznokcie

Olejowanie paznokci na ciepło

Wybrany olej podgrzej do temperatury ok. 35-40°C. Następnie zanurz w nim paznokcie (niepokryte odżywką ani lakierem) i trzymaj przez około 15 minut. Po zabiegu resztę oleju wmasuj dokładnie w skórki i skórę dłoni. Aby szybciej zauważyć efekt wzmocnienia i regeneracji paznokci, zabieg powtarzaj co 3-4 dni.

Olejowanie paznokci na zimno

Niewielką ilość oleju po prostu wmasuj w paznokcie i skórki tak często, jak możesz. Olej możesz przechowywać w wygodnej buteleczce z pipetką lub w czystym opakowaniu po lakierze. Aplikacja pędzelkiem do malowania paznokci będzie szybka i sprawna. 🙂

Wbrew pozorom, stosowanie oleju na paznokcie nie będzie przeszkadzało Ci w codziennych czynnościach. Wybierz olej schnący, który szybko się wchłania a jego stosowanie nie będzie bardziej kłopotliwe, niż używanie kremu do rąk!

Jakie oleje wybrać do olejowania paznokci?

Najlepszym wyborem będą oleje schnące, np. olej z wiesiołka czy olej jojoba. W przypadku zabiegu olejowania paznokci, naszym faworytem jest ten drugi produkt!

Organiczny olej jojoba

Olej jojoba to bogactwo cennych składników! Zawiera osiem nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witaminę E, co czyni z niego prawdziwą bombę odżywczą dla osłabionych paznokci i suchych skórek. Wyjątkowo szybko się wchłania, dlatego polecamy go do stosowania zarówno solo, jak i w roli bazy dla innych olei i olejków eterycznych.

Już sam olej jojoba wmasowywany regularnie w paznokcie i skórki przyniesie zaskakujące rezultaty. Paznokcie staną się mocne, elastyczne i błyszczące. Skórki natomiast będą miękkie i nawilżone. Zapomnij, czym są rozdwojone paznokcie! 🙂

Jeśli masz w sobie duszę eksperymentatora, olej jojoba możesz wykorzystać jako bazę do stworzenia własnej aromaterapeutycznej oliwki. Wystarczy, że dodasz do niego wybrane olejki eteryczne, które podkręcą moc działania jojoby.

Oliwka DIY do pielęgnacji paznokci i skórek

Oliwka DIY na rozdwojone paznokcie i suche skórki

Składniki zmieszaj i przechowuj w ciemnej buteleczce. Najwygodniejsza w aplikacji będzie pompka, pipetka lub pędzelek jak w lakierach.

Oliwkę stosuj tak często, jak możesz. Szybko się wchłania i nie pozostawia tłustej warstwy na dłoniach, po jej aplikacji wystarczy więc odczekać kilka minut i można wracać do pracy czy innych zajęć. 🙂

Dodatek olejku lawendowego wspomaga gojenie się ran i nawilża skórę, co docenią suche i twarde skórki. Olejek lawendowy stymuluje podział komórek i przyśpiesza wzrost paznokci. Ponadto jego świeży aromat wprawi Cię w doskonały nastrój!

Olejek z drzewa herbacianego ma silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Nie tylko wspomoże gojenie się drobnych ranek w obrębie uszkodzonych skórek i paznokci, ale też zapobiegnie rozwojowi zakażenia.

Olejek cytrynowy w tej mieszance rozjaśni płytkę paznokcia i przywróci jej zdrowy kolor. Dodatkowo zmiękczy skórki i doskonale skomponuje się z zapachem swoich poprzedników. 🙂 Pamiętaj jednak, że olejków cytrusowych nie należy używać w momencie ekspozycji na światło UV, także to emitowane przez lampy do żeli i hybryd.

Po więcej naturalnych przepisów i porad zapraszamy na nasz instagramowy profil. Codziennie przygotowujemy dla Was nowy post pełny wiedzy o naturalnych kosmetykach!

Instagram firmy KEJ

Bibliografia: